Connect with us

İnternet

ProtonMail Nedir ve Neden Gmail’den Daha Özeldir?

ProtonMail , gelen kutunuzu ve kimliğinizi korumak için tasarlanmış güvenli bir e-posta hizmetidir. Peki, ProtonMail’in…

Published

on

Google News XX Sitesi

ProtonMail , gelen kutunuzu ve kimliğinizi korumak için tasarlanmış güvenli bir e-posta hizmetidir. Peki, ProtonMail’in Gmail gibi “normal” bir e-posta sağlayıcısından tam olarak farkı nedir? Ve daha da önemlisi: Geçiş yapmanın zamanı geldi mi?

ProtonMail Nedir?

Tüm büyük e-posta hizmetleri gizliliğinize saygı duyduğunu iddia etse de, ProtonMail sizi korumak için bir teklifte çoğundan daha ileri gider. Google’ın Gmail’i ve Microsoft’un Outlook.com’u gibi büyük e-posta sağlayıcılarından farklı kılan şey budur.

ProtonMail, artırılmış gizlilik ve güvenlik özellikleri lehine bol miktarda ücretsiz depolama ve entegre hizmetlerin geleneksel web posta yolunu engelleyen bir avuç güvenli e – posta sağlayıcısından biridir. Gmail’in aksine, bu ek zillerin ve ıslıkların çoğunun kilidini açmak için ödeme yapmanız gerekecek. Google, size reklam göstererek ücretsiz Gmail hizmetinden yararlanırken, ProtonMail’in hiçbir reklamı yoktur.

MacBook'ta ProtonMail
ProtonMail

Google ve Microsoft, iki faktörlü kimlik doğrulama ve tarayıcınız ile sunucuları arasındaki bağlantının güvenliğini sağlama gibi standart iyi güvenlik uygulamalarını kullanır. ProtonMail, kimlik bilgilerini günlüğe kaydetmeyerek, verileri sunucuda üçüncü şahıslar için işe yaramayacak şekilde depolayarak ve kullanıcılar arasındaki özel konuşmaları daha iyi kolaylaştırarak daha da ileri gider.

ProtonMail, Gmail üzerinden bir yükseltme gibi görünse de, bazı uyarılarla birlikte geliyor. Ücretsiz plan sınırlıdır – örneğin, yalnızca 500 MB depolama alanı sunar. Gmail’i bu kadar kullanışlı kılan özelliklerin çoğu, gizlilik ve güvenlik üzerindeki vurgu nedeniyle ProtonMail’de mümkün değildir. Örneğin, e-postanızda otomatik olarak gezinmeyecek ve takviminize etkinlik eklemeyecektir.

Google gibi geleneksel bir sağlayıcı ile ProtonMail gibi güvenli bir sağlayıcı arasında karar vermek, rahatlığı ve gizliliği tartma durumudur. Gmail’in tüm kolaylıklarına sahip bir e-posta hizmeti istiyorsanız, ProtonMail öyle değil.

İlgili: En İyi Ücretsiz E-posta Sağlayıcıları (2021 Online E-posta Hesap Hizmetleri Kılavuzu)

ProtonMail, Veri Korumasına ve Güvenli Mesajlaşmaya Öncelik Veriyor

ProtonMail, sunucudaki tüm verileri şifreler, böylece şifresini çözecek anahtara sahip olmayan herkes için işe yaramaz hale gelir. Bir güvenlik ihlali durumunda, ProtonMail’in sunucularından alınan verilerin herhangi bir faydası olmayacaktır. ProtonMail bile e-postanızı okuyamaz.

Bu, yalnızca tarayıcınız ve sunucuları arasındaki verileri şifreleyen Gmail gibi standart web posta sağlayıcıları için geçerli değildir. Google, elverişli anlarda yararlı önerilerde bulunmak üzere Google Asistan gibi hizmetler için e-postanızı “okumak” için AI’yı kullanır. Gmail, gelen kutunuzun içeriğine göre ne yaptığınızı ve ne zaman yaptığınızı söyleyebilir ve bu, birçok kullanıcının güvendiği bir özellik haline gelir.

ProtonMail Şifreleme
ProtonMail

ProtonMail, sunucuda şifreleme sağlamanın yanı sıra, kullanıcılar arasında şifreli mesajlar göndermeyi de kolaylaştırır. ProtonMail kullanıcıları arasındaki tüm iletişimler otomatik olarak uçtan uca şifrelenir,  böylece ProtonMail çalışanları bile bunları okuyamaz. ProtonMail ayrıca, e-posta içeriklerini yalnızca anahtara sahip alıcıların açabilmesi için “kilitlemenize” olanak tanıyan Pretty Good Privacy veya PGP’nin kullanımını da kolaylaştırır .

ProtonMail, herhangi bir web posta platformunun kullanıcılarına şifre korumalı, kendi kendini imha eden mesajlar göndermenize bile izin verir. Aslında, bu biraz hile, çünkü alıcının iletiyi açmak için bir bağlantıya tıklaması gerekiyor, ancak yeterince iyi çalışıyor ve Gmail veya Outlook’un sağladığı bir şey değil.

Mailvelope ve FlowCrypt gibi tarayıcı uzantılarının yönetimi kolaylaştırdığı için, PGP’yi Gmail’in içinde kullanmak mümkündür ancak zordur . Özelliği açıkça destekleyen ProtonMail’den farklı olarak, Gmail’in içinde PGP ile çalışmak çok daha az akıcı ve sınırda mobil cihazlarda kullanılamaz.

İLGİLİ: Uçtan Uca Şifreleme Nedir ve Neden Önemlidir?

ProtonMail’in Sunucuları İsviçre’de Bulunmaktadır

ProtonMail, sunucularında depolanan e-postayı okuyamamanın yanı sıra, gizlilik yasalarının herkesin bildiği gibi katı olduğu İsviçre’de yerleşiktir. Bu, ProtonMail’in ABD’deki yetkililere verileri teslim etmeye zorlanamayacağı anlamına gelir.İsviçre , ABD, Kanada, Avustralya, Birleşik Krallık ve Yeni Zelanda arasında var olan Beş Göz istihbarat paylaşımı anlaşmasının bir parçası değildir .

Buna karşılık, Google ABD’de bulunmaktadır ve yasalar gereği kullanıcıları hakkındaki bilgileri vermek zorunda kalabilir. (Ve ABD’de, e-postalar 180 gün sonra “terk edilmiş” olarak kabul edilir,  böylece hükümet bunları herhangi bir izin olmaksızın talep edebilir.) Buna gelen kutusu içerikleri, meta veriler, IP adresleri ve daha fazlası dahildir. Bu bilgi daha sonra Beş Göz bağlılığının diğer üyeleriyle paylaşılabilir.

İsviçre bayrağı bir dağın önünde dalgalandı

Google, verileri sunucularında şifrelenmemiş bir biçimde depoladığından, onu kullanmak için şifre çözme anahtarlarına ihtiyacınız yoktur. Gelen kutunuzun tüm içeriği yetkililere devredilebilir ve size karşı kullanılabilir. Google bir veri ihlali yaşarsa ve kullanıcı verileri sızdırılırsa, bu verilerin kullanılmasını engelleyecek hiçbir güvenlik ağı yoktur.

Gmail söz konusu olduğunda, IP adresiniz, gerçek adınız, cep telefonu numaranız ve giriş yaptığınız konumlar gibi tanımlayıcı bilgiler, gelen kutunuzun içeriğiyle birlikte saklanır.

İLGİLİ: Gmail hesabı nasıl oluşturulur?

ProtonMail Sizin Hakkınızda Çok Az Şey Biliyor

ProtonMail, bir hesap oluşturmak için herhangi bir tanımlayıcı bilgi sağlamanızı gerektirmez. Yalnızca bir kullanıcı adı (kullanacağınız e-posta adresi) ve bir şifre sağlamanız gerekir. İsterseniz bir kurtarma e-postası bağlayabilirsiniz, ancak zorunda değilsiniz.

Bunun da ötesinde, ProtonMail, kullanıcıları hakkında çok az şey günlüğe kaydeder. Hiçbir IP adresi depolanmaz ve kullanıcıları bir siteden diğerine izlemek için izleme kullanılmaz. Meta veriler, bir e-postayı bir başlangıç ​​noktasına bağlamak daha zor olacak şekilde atılır. ProtonMail sizi olabildiğince anonim hale getirmeye çalışır, ancak çevrimiçi olarak asla tam bir anonimlik varsaymamalısınız .

Google, web’in en büyük reklamcılık şirketidir. Web’de gerçekleşen büyük miktarda izleme işleminden sorumludur. Google Analytics gibi araçlar, web sitesi sahiplerinin trafiği izlemesine yardımcı olurken, Google’ın reklamcılık kolu, tıklama olasılığınızın daha yüksek olduğu “alakalı” reklamları sağlamak için web kullanımınızı izler.

Google ayrıca birçok başka popüler hizmeti de çalıştırmaktadır. Kullanıcıları izlemek, Google Haritalar’dan YouTube’a veya Gmail’den Google Drive’a geçerken oturum açmaya devam etme ihtiyacını ortadan kaldırır.

ProtonMail Tamamen Açık Kaynaklıdır

ProtonMail de açık kaynak kodludur. GitHub’a atlayabilir ve ProtonMail web posta uygulamasının kodunu indirebilirsiniz. Nasıl yapılacağını biliyorsanız kendi sunucunuzda konuşlandırabilirsiniz ya da hatalar ya da olası güvenlik açıklarını aramak için kod tabanında tarama yapabilirsiniz. ProtonMail ayrıca AES, RSA ve OpenPGP dahil olmak üzere köklü açık kaynaklı şifreleme tekniklerini kullanır.

Açık kaynak kod tabanına sahip olmanın iki ana faydası vardır. Birincisi, kodun herkes tarafından denetlenebilmesidir. ProtonMail, kolluk kuvvetlerinin veya güvenlik kurumlarının kullanması için arka kapı erişimini içermediklerini belirtir. İnanmıyor musun? Kaynak kodunu indirin ve kendinize bir bakın.

ProtonMail Gelen Kutusu

Açık kaynak kodunun diğer bir avantajı, herkesin ProtonMail’in güvenliğini kırmaya çalışabilmesidir. Güvenliğe yönelik bu “kitle kaynaklı” yaklaşım, herhangi bir potansiyel zayıflığı, kapalı kaynak uygulamalarının yapmadığı bir şekilde ortaya çıkarır.

Google ayrıca açık kaynak teknolojileri kullanır, ancak Gmail kod tabanı nihayetinde kapalıdır. Kapalı kaynak kodu, doğası gereği güvensiz değildir , ancak açık kaynak kodun yapabildiği gibi tam olarak test edilemez.

Gmail Özellikler için Gizlilikten Feda Ediyor

Diğer taraftan, Gmail, ProtonMail’de görülmeyen özelliklerle birlikte gelir. Gmail, temel iPhone ve Android posta uygulamaları dahil olmak üzere hemen hemen her posta uygulamasını kullanan hemen hemen her cihazda kullanılabilir.

ProtonMail’in şifrelemeyi işleme biçimi nedeniyle, akıllı telefonunuzun varsayılan posta uygulamasını hesabınıza bağlayamaz ve olduğu gibi kullanamazsınız. ProtonMail’e mobil olarak erişmek için, Android veya iPhone uygulamasını indirmeniz veya web posta arayüzü üzerinden oturum açmanız gerekir.

İPhone için ProtonMail uygulaması

Gmail ayrıca tamamen ücretsizdir ve ihtiyacı olan herkesin kullanabileceği devasa bir 15GB’lık alanı vardır. Bu alan, diğer Google hizmetleriniz arasında paylaşılır ve nispeten az bir fiyata daha fazlasını satın alabilirsiniz. Google, ödeme duvarlarının arkasındaki özellikleri engellemez (bir İşletme kullanıcısı değilseniz). Ücretsiz hesaplar her şeyi alır: kurumsal düzeyde spam filtreleri, isteğe bağlı deneysel özellikler, posta takma adları, çok şey.

ProtonMail, karşılaştırma ile oldukça sınırlıdır. Ücretsiz hesap, günde 500MB alan ve 150 mesajla sınırlıdır. Özel filtreler ve otomatik yanıtlayıcı gibi Gmail’de ücretsiz olan özellikler, aylık 4 Euro’luk bir premium hesap gerektirir. Ücretsiz olarak üç etiket, üç klasör ve tek bir adres (özel alan adı yok) alırsınız.

Bu mutlaka kötü bir şey değil, ancak onlarca yıllık ücretsiz web postası ve büyük alan tahsisi, çoğumuzu e-postanın ödememiz gereken bir hizmet olmadığına ikna etti.

Google Hesabı Depolama Dökümü

Gmail ayrıca Google’ın diğer hizmetleriyle derinlemesine entegre edilmiştir. Google Asistan, yaklaşan gezileriniz veya yaptığınız satın alma işlemleriyle ilgili bilgiler için gelen kutunuzu kontrol edebilir. Bu, her türden ilginç ve gerçekten kullanışlı AI destekli özellikleri sağlar.

ProtonMail, her şeyden önce bir e-posta hizmetidir, ancak şirket aynı zamanda bir VPN hizmeti sağlar ve geliştirilmekte olan şifreli takvim ve dosya depolama uygulamalarına sahiptir. Ortak bulut depolama alanı, biniş kartınızı havaalanı kapısında hazır hale getirecek makine öğrenimi yapay zekası ve yardımcı arama motoru, harita veya video barındırma hizmeti yoktur.

ProtonMail için Gmail’den Vazgeçmelisiniz?

Şimdiye kadar, muhtemelen ProtonMail gibi güvenli bir e-posta hizmetine geçme veya Gmail’de kalma konusunda kararınızı vermişsinizdir. Nihayetinde doğru cevap yok. Google kullanıcılarının çoğu, verilerini asla yetkililere teslim etmeyecek ve çoğu, kolaylık sağlamak için mutlu bir şekilde gizlilik ticareti yapacak.

Ancak sizi korumak için fazladan yol kat eden bir e-posta hizmeti arıyorsanız, ProtonMail sağlam bir seçenektir.

Big G’den kurtulmaya mı çalışıyorsun? Google’ı hayatınızdan çıkarmak için neler yapabileceğinizi öğrenin .

İlgili: Google Asistan Nasıl Kullanılır

Continue Reading
1 Comment

1 Comment

  1. Mert

    20 Mart 2021 at 2:26 pm

    Yakın zamanda Gmail’den pılımı pırtımı toplayarak ProtonMail’e geçeceğim gibi görünüyor.

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Donanım

Windows’un Görünümünü Özelleştirmek için 11 İpucu

Çoğumuz için, bazen masaüstü duvar kağıdını değiştirmek, Windows’un görünümünü özelleştirmek söz konusu olduğunda elde ettiği…

Published

on

By

Google News XX Sitesi

Çoğumuz için, bazen masaüstü duvar kağıdını değiştirmek, Windows‘un görünümünü özelleştirmek söz konusu olduğunda elde ettiğimiz kadar maceracıdır. Ancak, işletim sistemini görünümünü mükemmel bir şekilde özelleştirmek için dönüştürmenin çok sayıda yolu vardır – Windows’un kendi ayarları aracılığıyla veya üçüncü taraf bir yardımcı programın yardımıyla. Bunlar, Windows özelleştirmesi için en sevdiğimiz değişikliklerden ve düzenlemelerden bazılarıdır.


1. Dinamik bir duvar kağıdı ayarlama

Masaüstü arka planlarınızın artık statik olmasına gerek yok. Ücretsiz WinDynamicDesktop, Microsoft’un işletim sistemine macOS’un sahip olduğu dinamik duvar kağıdı desteğini vermek için buradadır – hatta kullanmanız için Mojave ve Big Sur ile birlikte gelen resimleri bile limanlar (daha dinamik duvar kağıtlarını buradabulabilirsiniz). Bir Mac’te olduğu gibi, fikir duvar kağıdınızın renklerinin gün (ve gece) geçtikçe kaymasıdır ve WinDynamicDesktop, belirli bir konumun gün doğumu ve gün batımı saatlerini veya sizin ayarladığınız özel zamanlamaları kullanmanıza izin verir.


2. Her gün yeni bir masaüstü resmi alın

Google aramasından asla geçmeyecek olsanız bile, Microsoft’un çok çeşitli doğal manzara ve yaban hayatı çekimlerini kapsayan Bing arama motoru için bulduğu fotoğraf arka planlarıyla çok iyi bir iş yaptığını söylemek doğru olur. Aynı muhteşem görüntüleri Microsoft tarafından sağlanan ücretsiz Bing Wallpaper uygulaması aracılığıyla alabilirsiniz, bu da size duvar kağıdınızı her gün yeni bir görüntüyle değiştirme seçeneği sunar. İşletim sisteminizin sıkıcı ve tanıdık görünmesinden bir daha asla şikayet etmenize gerek yok.


3. Windows temanızı duvar kağıdınızla eşleştirin 

Duvar kağıdınız için başka bir püf noktası: Windows’ta kullanmak için bir renk aksanına gerçekten karar veremiyorsanız, otomatik olarak kullandığınız masaüstü resmine değiştirilmesini sağlayabilirsiniz. Ayarlar’dan Kişiselleştirme’yi ve ardından Renkler‘i tıklatın, sonra arka planımdan otomatik olarak vurgu rengi seçişaretli kutuyu işaretleyin. Windows aslında duvar kağıdınızdan baskın bir renk belirlemede oldukça akıllıdır ve vurgu renginin ne kadar yaygın olarak kullanıldığını ayarlamak için aynı ekranın daha aşağısında bazı seçenekler vardır.


4. Farklı monitörler için farklı ayarlar kullanın

Windows, birden fazla monitörü farklı şekillerde kurmak için bazı temel seçenekler sunarken, birden fazla ekrana sahip bir kurulumdan en iyi şekilde elde etmek için freemium DisplayFusion’a gerçekten ihtiyacınız vardır. Monitörlerinizin her biri için ayrı duvar kağıtları, ekran koruyucular ve görev çubukları ayarlayabilir, monitörlerin aktif olarak kullanılmadığında sönmesini sağlayabilir, birden fazla ekranda pencereleri daha kolay yönetebilir ve çeşitli açık pencerelerinizin konumunu kaydedebilirsiniz, böylece her zaman her şeyin nerede olduğunu bilirsiniz.


5. Simgeleri ve menüleri özelleştirme

Ücretsiz Winaero Tweaker, Windows için bir dizi özelleştirme seçeneği ve tweaks sunar, ancak özellikle işletim sistemindeki simgelerin ve menülerin varsayılan boyutlandırmasını ve varsayılan aralığını ayarlama şeklinizi seviyoruz – Microsoft’un yakın zamanda doğrudan erişime izin vermesi muhtemel değildir. Ayrıca bu paketlenmiş yazılım parçasında animasyonların hızını değiştirme, pencere başlığı çubuklarının görünümünü ayarlama, Windows’un kullandığı varsayılan yazı tiplerini değiştirme ve daha fazlası için seçenekler bulacaksınız.


6. Gizli ayarları düzenleme

Windows özelleştirmeleriniz hakkında ciddi olmak istiyorsanız, ücretsiz Ultimate Windows Tweaker. Yazılım, her türlü başlık altı ayarlarını ve ince ayarları yönetebilir, ancak özellikle Özelleştirme ekranıyla ilgileniyoruz. Görev çubuğu simge boyutlarından ve bildirim alanı düğmelerinden Dosya Gezgini’nde erişebileceğiniz klasörlere ve Uyarıların Windows’ta ekranda görünme şekline kadar burada oynamak için çok sayıda seçenek vardır.


7. Görev çubuğunu taşıma veya gizleme

Görev çubuğu düşündüğünüz kadar sabit değil— boş bir bölümünü sağ tıklatın ve Görev Çubuğu ayarları‘nı seçin ve ardından ekranın üstüne, soluna veya sağ tarafına taşımak için ekrandaki Görev Çubuğu konumunu kullanabilirsiniz. Programlar arasında geçiş yapmadığınızda biraz daha fazla ekran alanı elde etmek istiyorsanız, Görev çubuğunu masaüstü modunda otomatik olarak gizle’yi açın ve Görev çubuğunu tablet modunda otomatik olarak gizle geçiş anahtarlarını değiştirin. Görev çubuğu düğmelerinin boyutunu da bu ekrandan değiştirebilirsiniz.


8. Başlat menüsünün boyutunu değiştirme

Her gün açtığınız Başlat menüsünün görünümünü ve boyutunu değiştirebileceğiniz aklınızdan hiç geçmemiş olabilir, ancak aslında çok basittir: Başlat menüsü açıkken, boyutunu değiştirmek için kenarlarını tıklamanız ve sürüklemeniz yeterlidir. Ayrıca sağ taraftaki her kutucuğa sağ tıklayabilir ve kendinizi daha temiz ve daha kompakt bir uygulama listesiyle bırakmak için Başlangıç’tan Sabitle’yi seçebilirsiniz. Tam ekran modu da dahil olmak üzere Başlat menüsü için daha fazla seçeneğe erişmek için Ayarlar panelini açın, ardından Kişiselleştirme ve Başlat‘ı seçin.


9. Kendi resimlerinizi kilit ekranına koyun

Windows’u özelleştirme söz konusu olduğunda kilit ekranını ihmal etmeyin, çünkü 24 saat bilgisayarınızda değilseniz çok fazla görme şansınız vardır. Windows’daki Ayarlar ekranında Kişiselleştirme’yi ve ardından Ekranı Kilitle‘yi seçin ve ardından Arka Plan altında Slayt Gösterisi’ni seçin. Bu, kilit ekranının geçeceği kendi resimlerinizden (tatiller, çocuklar, evcil hayvanlar) bir klasör seçmenizi sağlar. Ekranın ilerisinde yer alan seçenekler, kilit ekranında hangi uygulamaların hızlı durum bilgilerini gösterebileceğini belirtmenizi sağlar.


10. Masaüstünün kaplamasını

Rainmeter, Android için alabileceğiniz alternatif başlatıcılar gibi çalışan ücretsiz bir Windows kaplama aracıdır: Görev çubuğundan masaüstü duvar kağıdına kadar arayüzün hemen hemen her yönünü değiştirebilir. Masaüstü widget’ları, kayan araç çubukları ve alternatif saatler için destek vardır- nasıl çalıştığına karar vermek her kaplamanın yazarına gerçekten kalmış ve aralarından seçim yapabileceğiniz bir ana bilgisayar vardır. Aslında Rainmeter’ı kullanmak neyse ki çok kolaydır, size yolu göstermek için yerleşik öğreticiler mevcuttur.


11. Düzeni kontrol edin

Microsoft’un kendi ücretsiz PowerToys paketi, burada vurgulamak istediğimiz bir FancyZones yardımcı programı da dahil olmak üzere Windows’a bazı ekstra hileler ekler: Aslında işletim sistemindeki mevcut pencere yapışma özelliğini süper şarj eder ve pencerelerin kendilerini otomatik olarak düzenlediği kendi ‘bölgelerinizi’ kurmanıza izin verir. Örneğin dört dikey sütun veya üç yatay satır veya bir büyük sütunun üzerinde iki küçük bölge olabilir. Ayrıntılar size kalmış ve başlamak için bazı önceden ayarlanmış şablonlar var.

Continue Reading

İnternet

Microsoft nihayet 2022’de Internet Explorer’ı emekliye ayırıyor

Microsoft, 25 yıldan fazla bir süre sonra nihayet gelecek yıl Internet Explorer’ı emekliye ayırıyor. Eskiyen web tarayıcısı, çoğu tüketici…

Published

on

By

Google News XX Sitesi

Microsoft, 25 yıldan fazla bir süre sonra nihayet gelecek yıl Internet Explorer’ı emekliye ayırıyor. Eskiyen web tarayıcısı, çoğu tüketici tarafından yıllardır kullanılmıyordu, ancak Microsoft, 15 Haziran 2022’de Microsoft Edge’in lehine emekli olarak Internet Explorer tabutuna son çiviyi koyuyor.

Microsoft Edge program yöneticisi Sean Lyndersay , “Windows 10’da Internet Explorer’ın geleceğinin Microsoft Edge’de olduğunu duyuruyoruz ” diyor . “Internet Explorer 11 masaüstü uygulaması, 15 Haziran 2022’de Windows 10’un belirli sürümleri için kullanımdan kaldırılacak ve destek dışı kalacaktır.”

Windows 10’un Uzun Süreli Hizmet Kanalı (LTSC) önümüzdeki yıl hala Internet Explorer’ı içerecek olsa da, tüm tüketici sürümleri tarayıcı desteğini sona erdirecek. Microsoft bunu netleştirmiyor (ve kontrol ediyoruz), ancak sonunda Internet Explorer’ın sonunun Windows’ta ya Haziran 2022’de ya da daha sonra paketlendiğini göreceğiz.

Bir internet gezgini sayfasının yakından görünümü, 13 Nisan 2001. LOUIE DO'dan AFR Resmi

Çoğu işletme için alternatif, IE modlu Microsoft Edge olacaktır. Microsoft, birkaç yıl önce Edge için IE modunu oluşturdu ve işletmelerin eski eski web siteleri için yeni Chromium tabanlı tarayıcıyı benimsemelerine izin verdi. IE modu, şaşırtıcı bir şekilde hala birçok işletme tarafından kullanılan eski ActiveX denetimlerini ve eski siteleri destekler. Microsoft, Edge’de bu IE modunu en az 2029’a kadar destekleyeceğine söz veriyor.

Internet Explorer’ın sonu uzun zamandır geliyor. Microsoft, geçen yıl Microsoft Teams web uygulaması için Internet Explorer 11 desteğini sonlandırdı ve bu yılın ilerleyen günlerinde Microsoft 365 hizmetlerine erişimini kesmeyi planlıyor. Internet Explorer 11, 17 Ağustos’ta Microsoft’un Office 365, OneDrive, Outlook ve daha fazlası gibi çevrimiçi hizmetleri için artık desteklenmeyecek .

Microsoft ayrıca beş yıldan fazla bir süredir insanların Internet Explorer’ı kullanmasını engellemeye çalışıyor. Microsoft Edge ilk olarak 2015’te ortaya çıktı ve Internet Explorer markasının sonunu başlattı . Microsoft, o zamandan beri Internet Explorer’ı bir tarayıcıdan ziyade bir “uyumluluk çözümü” olarak nitelendirdi ve işletmeleri Edge ve IE modu lehine eskiyen tarayıcıyı kullanmayı bırakmaya teşvik etti.

Continue Reading

İnternet

Görev Yaparak Nasıl Para Kazanılır

Günümüzde evden çalışma yöntemi revaçtadır. Online para kazanma artık oldukça kolaydır. Sitemizde para kazanmanın temelini görev yapmak oluşturmaktadır…

Published

on

By

Google News XX Sitesi

Günümüzde evden çalışma yöntemi revaçtadır. Online para kazanma artık oldukça kolaydır. Sitemizde para kazanmanın temelini görev yapmak oluşturmaktadır. İlk adım sitemize kayıt olmaktır. Kayıt işlemi gerekli bilgiler doldurulduktan sonra maile gelen onaylama işlemi ile hızlı bir şekilde tamamlanır. Kayıttan sonra çıkan panelde birtakım görevler vardır. Bu görevler yapılarak para kazanılabilmektedir. Bu görevler onaylanır ve kayıtlı olan kişinin bakiyesi artış gösterir. Yapılan görevlerin red alma durumu da söz konusudur. Bildirimler kontrol edilerek görevin red alıp almadığı kontrol edilebilmektedir. Onaylanan görevlerin ücret karşılığı hemen verilmektedir. Kişinin bakiyesi belli bir limite ulaşınca ödeme yapılmaktadır.

Nasıl Görev Yapılır

Görevler yerine getirilerek verilen emeklerin karşılığı alınabilmektedir. Görevleri yapmak zor bir işlem gerektirmemektedir. Verilen görevler pratik bir şekilde tamamlanabilmektedir. Verilen görevlerin nasıl yapılacağına dair bilgilendirme yapılmaktadır. Her göreve ait nasıl yapılacağına dair ayrıntılı bilgilendirme bulunmaktadır. Verilen talimatlar yerine getirildiğinde görevler kolay bir şekilde yapılabilmektedir. Görev yap para kazan sistemimiz pratik ve hızlı bir işleyişe sahiptir. Kayıt olma işlemi tamamen ücretsiz bir işlemdir. Kayıt olunduktan sonra yapılan her bir görevde kişinin mevcut bakiyesi sürekli bir artış gösterecektir. Görevler bilgisayar üzerinden yapılabildiği gibi mobil aracılığı ile de kolay bir şekilde yapılabilmektedir.
Gorevlen.com adresine giriş yapıldığında telefon üzerinden de verilen görevler yapılabilmektedir. Görevler karşılığında oluşan bakiye 5 TL olduğunda çekim yapılabilmektedir. Ödeme alt limiti oluşturulmuştur. 5 TL’nin altına düştüğünde çekim talebi olmamaktadır. Para çekme taleplerinin yerine getirilmesi için hafta içinden Salı günü seçilmiştir. Salı günleri kullanıcılar, bakiyelerinde birikmiş olan paraları çekebilmektedir. Görevler onaylandıktan sonra üye, hakkı olan parayı alması konusunda hiçbir sıkıntı ile karşılaşmamaktadır. Her üyenin bir referans bağlantısı da oluşturulmaktadır. Üyenin siteye üye çekmesi %5 kâr oluşturmaktadır.

Kayıtlı olan kişi, görevleri yapıp para kazanabildiği gibi site içerisinde olan kullanıcılara görevler de verebilmektedir. Görev verilerek de para kazanma mümkündür. Panel kısmında görev ver butonu bulunmaktadır. Görev ver butonuna basılarak nasıl görev verileceği öğrenilebilmektedir. İnternetten para kazanma, oluşturmuş olduğumuz bu sistem aracılığıyla oldukça pratik ve kolaydır. Ücretsiz kayıt olunup, verilen görevler yerine getirildiğinde para kazanılabilmektedir. Herhangi bir sorun anında sitemizin destek paneline başvurulabilmektedir. Sitemiz kullanıcılarına gereken desteği her zaman vermektedir. Sitemiz tarafından verilen görevleri yaparak para kazanma yöntemi sunulmaktadır. Ek gelir elde amacıyla online para kazanma sitemiz aracılığı ile artık çok kolaydır.

Continue Reading

Trending

http://maps.google.com/url?q=https://www.riweblog.com/ http://google.de/url?q=https://www.riweblog.com/ http://google.co.jp/url?q=https://www.riweblog.com/ http://google.fr/url?q=https://www.riweblog.com/ http://google.co.uk/url?q=https://www.riweblog.com/ http://google.it/url?q=https://www.riweblog.com/ http://google.es/url?q=https://www.riweblog.com/ http://google.pl/url?q=https://www.riweblog.com/ http://google.nl/url?q=https://www.riweblog.com/ http://google.ca/url?q=https://www.riweblog.com/ https://www.google.it/url?sa=t&url=https://www.riweblog.com/ http://maps.google.com/url?sa=t&url=https://www.riweblog.com/ https://plus.google.com/url?sa=t&url=https://www.riweblog.com/ https://www.google.de/url?sa=t&url=https://www.riweblog.com/ http://www.google.co.uk/url?sa=t&url=https://www.riweblog.com/ http://www.google.com.br/url?sa=t&url=https://www.riweblog.com/ https://images.google.hu/url?sa=t&url=https://www.riweblog.com/ https://maps.google.co.id/url?sa=t&url=https://www.riweblog.com/ http://www.google.co.in/url?sa=t&url=https://www.riweblog.com/ http://maps.google.co.jp/url?sa=t&url=https://www.riweblog.com/ http://www.google.com.mx/url?sa=t&url=https://www.riweblog.com/ https://www.google.com.ph/url?sa=t&url=https://www.riweblog.com/ https://maps.google.co.th/url?sa=t&url=https://www.riweblog.com/ https://images.google.com.tw/url?sa=t&url=https://www.riweblog.com/ http://images.google.com.au/url?sa=t&url=https://www.riweblog.com/ https://www.google.be/url?sa=t&url=https://www.riweblog.com/ http://www.google.ch/url?sa=t&url=https://www.riweblog.com/ http://www.google.es/url?sa=t&url=https://www.riweblog.com/ https://images.google.fi/url?sa=t&url=https://www.riweblog.com/ http://images.google.gr/url?sa=t&url=https://www.riweblog.com/ http://images.google.nl/url?sa=t&url=https://www.riweblog.com/ http://www.google.no/url?sa=t&url=https://www.riweblog.com/ https://www.google.ca/url?sa=t&url=https://www.riweblog.com/ http://www.google.fr/url?sa=t&url=https://www.riweblog.com/ https://www.google.pl/url?sa=t&url=https://www.riweblog.com/ http://images.google.com.co/url?sa=t&url=https://www.riweblog.com/ http://images.google.hr/url?sa=t&url=https://www.riweblog.com/ https://images.google.co.il/url?sa=t&url=https://www.riweblog.com/ http://maps.google.com.my/url?sa=t&url=https://www.riweblog.com/ https://images.google.co.nz/url?sa=t&url=https://www.riweblog.com/ https://www.google.com.pe/url?sa=t&url=https://www.riweblog.com/ https://maps.google.com.sa/url?sa=t&url=https://www.riweblog.com/ http://www.google.com.tr/url?sa=t&url=https://www.riweblog.com/ https://images.google.co.za/url?sa=t&url=https://www.riweblog.com/ http://www.google.ae/url?sa=t&url=https://www.riweblog.com/ http://images.google.bg/url?sa=t&url=https://www.riweblog.com/ http://www.google.cl/url?sa=t&url=https://www.riweblog.com/ https://ipv4.google.com/url?sa=t&url=https://www.riweblog.com/ http://images.google.dk/url?sa=t&url=https://www.riweblog.com/ https://images.google.ee/url?sa=t&url=https://www.riweblog.com/ https://images.google.com.hk/url?sa=t&url=https://www.riweblog.com/ https://maps.google.ie/url?sa=t&url=https://www.riweblog.com/ https://images.google.lt/url?sa=t&url=https://www.riweblog.com/ https://www.google.com.pk/url?sa=t&url=https://www.riweblog.com/ http://images.google.pt/url?sa=t&url=https://www.riweblog.com/ https://images.google.ro/url?sa=t&url=https://www.riweblog.com/ https://images.google.rs/url?sa=t&url=https://www.riweblog.com/ https://images.google.ru/url?sa=t&url=https://www.riweblog.com/ https://images.google.se/url?sa=t&url=https://www.riweblog.com/ http://images.google.si/url?sa=t&url=https://www.riweblog.com/ https://images.google.sk/url?sa=t&url=https://www.riweblog.com/ https://images.google.com.ua/url?sa=t&url=https://www.riweblog.com/ http://www.google.com.vn/url?sa=t&url=https://www.riweblog.com/ http://www.google.at/url?sa=t&url=https://www.riweblog.com/ http://images.google.com/url?sa=t&url=https://www.riweblog.com/ https://www.google.cz/url?sa=t&url=https://www.riweblog.com/ http://www.google.co.ao/url?sa=t&url=https://www.riweblog.com/ http://www.google.com.bn/url?sa=t&url=https://www.riweblog.com/ https://www.google.com.bo/url?sa=t&url=https://www.riweblog.com/ https://images.google.co.bw/url?sa=t&url=https://www.riweblog.com/ http://maps.google.com.bz/url?sa=t&url=https://www.riweblog.com/ http://images.google.cat/url?sa=t&url=https://www.riweblog.com/ https://images.google.co.ck/url?sa=t&url=https://www.riweblog.com/ https://images.google.com.do/url?sa=t&url=https://www.riweblog.com/ http://maps.google.com.fj/url?sa=t&url=https://www.riweblog.com/ http://www.google.com.gt/url?sa=t&url=https://www.riweblog.com/ http://maps.google.hn/url?sa=t&url=https://www.riweblog.com/ https://images.google.ht/url?sa=t&url=https://www.riweblog.com/ https://images.google.im/url?sa=t&url=https://www.riweblog.com/ https://images.google.je/url?sa=t&url=https://www.riweblog.com/ http://www.google.com.jm/url?sa=t&url=https://www.riweblog.com/ http://maps.google.kg/url?sa=t&url=https://www.riweblog.com/ https://images.google.com.kh/url?sa=t&url=https://www.riweblog.com/ http://maps.google.com.kw/url?sa=t&url=https://www.riweblog.com/ https://www.google.kz/url?sa=t&url=https://www.riweblog.com/ http://www.google.com.ly/url?sa=t&url=https://www.riweblog.com/ http://images.google.com.mm/url?sa=t&url=https://www.riweblog.com/ http://www.google.co.mz/url?sa=t&url=https://www.riweblog.com/ http://maps.google.com.ni/url?sa=t&url=https://www.riweblog.com/ http://images.google.com.om/url?sa=t&url=https://www.riweblog.com/ https://maps.google.com.sb/url?sa=t&url=https://www.riweblog.com/ http://maps.google.com.sv/url?sa=t&url=https://www.riweblog.com/ http://images.google.co.tz/url?sa=t&url=https://www.riweblog.com/ http://maps.google.co.ug/url?sa=t&url=https://www.riweblog.com/ https://images.google.com.vc/url?sa=t&url=https://www.riweblog.com/ http://maps.google.co.vi/url?sa=t&url=https://www.riweblog.com/ https://www.google.co.zw/url?sa=t&url=https://www.riweblog.com/ https://images.google.ac/url?sa=t&url=https://www.riweblog.com/ http://www.google.ad/url?sa=t&url=https://www.riweblog.com/ https://images.google.com.af/url?sa=t&url=https://www.riweblog.com/ https://images.google.com.ag/url?sa=t&url=https://www.riweblog.com/ http://images.google.com.ai/url?sa=t&url=https://www.riweblog.com/ http://images.google.al/url?sa=t&url=https://www.riweblog.com/ https://images.google.am/url?sa=t&url=https://www.riweblog.com/ https://images.google.as/url?sa=t&url=https://www.riweblog.com/ https://www.google.az/url?sa=t&url=https://www.riweblog.com/ https://images.google.ba/url?sa=t&url=https://www.riweblog.com/ http://www.google.bf/url?sa=t&url=https://www.riweblog.com/ https://www.google.bi/url?sa=t&url=https://www.riweblog.com/ https://www.google.bj/url?sa=t&url=https://www.riweblog.com/ https://images.google.bs/url?sa=t&url=https://www.riweblog.com/ http://www.google.bt/url?sa=t&url=https://www.riweblog.com/ http://www.google.cf/url?sa=t&url=https://www.riweblog.com/ https://images.google.cg/url?sa=t&url=https://www.riweblog.com/ http://www.google.ci/url?sa=t&url=https://www.riweblog.com/ https://images.google.cv/url?sa=t&url=https://www.riweblog.com/ http://www.google.com.cy/url?sa=t&url=https://www.riweblog.com/ http://images.google.dj/url?sa=t&url=https://www.riweblog.com/ https://images.google.dm/url?sa=t&url=https://www.riweblog.com/ http://images.google.fm/url?sa=t&url=https://www.riweblog.com/ http://images.google.ga/url?sa=t&url=https://www.riweblog.com/ https://www.google.ge/url?sa=t&url=https://www.riweblog.com/ https://images.google.gg/url?sa=t&url=https://www.riweblog.com/ https://www.google.com.gi/url?sa=t&url=https://www.riweblog.com/ http://images.google.gl/url?sa=t&url=https://www.riweblog.com/ https://images.google.gm/url?sa=t&url=https://www.riweblog.com/ https://www.google.gp/url?sa=t&url=https://www.riweblog.com/ https://images.google.gy/url?sa=t&url=https://www.riweblog.com/ https://images.google.co.ke/url?sa=t&url=https://www.riweblog.com/ http://images.google.la/url?sa=t&url=https://www.riweblog.com/ https://images.google.li/url?sa=t&url=https://www.riweblog.com/ https://images.google.co.ma/url?sa=t&url=https://www.riweblog.com/ http://www.google.md/url?sa=t&url=https://www.riweblog.com/ https://images.google.me/url?sa=t&url=https://www.riweblog.com/ https://www.google.mg/url?sa=t&url=https://www.riweblog.com/ http://www.google.mk/url?sa=t&url=https://www.riweblog.com/ http://www.google.mu/url?sa=t&url=https://www.riweblog.com/ http://images.google.mv/url?sa=t&url=https://www.riweblog.com/ https://images.google.mw/url?sa=t&url=https://www.riweblog.com/ https://images.google.ne/url?sa=t&url=https://www.riweblog.com/ https://images.google.nr/url?sa=t&url=https://www.riweblog.com/ http://www.google.nu/url?sa=t&url=https://www.riweblog.com/ http://maps.google.com.pg/url?sa=t&url=https://www.riweblog.com/ http://images.google.pn/url?sa=t&url=https://www.riweblog.com/ http://www.google.ps/url?sa=t&url=https://www.riweblog.com/ https://images.google.rw/url?sa=t&url=https://www.riweblog.com/ http://images.google.sc/url?sa=t&url=https://www.riweblog.com/ https://www.google.sh/url?sa=t&url=https://www.riweblog.com/ https://images.google.com.sl/url?sa=t&url=https://www.riweblog.com/ https://images.google.sm/url?sa=t&url=https://www.riweblog.com/ https://images.google.sn/url?sa=t&url=https://www.riweblog.com/ https://images.google.so/url?sa=t&url=https://www.riweblog.com/ http://www.google.sr/url?sa=t&url=https://www.riweblog.com/ https://images.google.st/url?sa=t&url=https://www.riweblog.com/ http://images.google.td/url?sa=t&url=https://www.riweblog.com/ http://images.google.tg/url?sa=t&url=https://www.riweblog.com/ https://images.google.com.tj/url?sa=t&url=https://www.riweblog.com/ https://www.google.tk/url?sa=t&url=https://www.riweblog.com/ https://www.google.tl/url?sa=t&url=https://www.riweblog.com/ http://www.google.tm/url?sa=t&url=https://www.riweblog.com/ https://images.google.to/url?sa=t&url=https://www.riweblog.com/ https://www.google.tt/url?sa=t&url=https://www.riweblog.com/ http://images.google.co.uz/url?sa=t&url=https://www.riweblog.com/ http://www.google.vg/url?sa=t&url=https://www.riweblog.com/ http://images.google.vu/url?sa=t&url=https://www.riweblog.com/ http://images.google.ws/url?sa=t&url=https://www.riweblog.com/ https://www.google.co.zm/url?sa=t&url=https://www.riweblog.com/ http://maps.google.com.bd/url?sa=t&url=https://www.riweblog.com/ http://images.google.co.cr/url?sa=t&url=https://www.riweblog.com/ https://images.google.dz/url?sa=t&url=https://www.riweblog.com/ http://maps.google.com.ec/url?sa=t&url=https://www.riweblog.com/ http://images.google.com.eg/url?sa=t&url=https://www.riweblog.com/ http://images.google.com.et/url?sa=t&url=https://www.riweblog.com/ https://images.google.com.gh/url?sa=t&url=https://www.riweblog.com/ http://www.google.iq/url?sa=t&url=https://www.riweblog.com/ http://maps.google.is/url?sa=t&url=https://www.riweblog.com/ https://images.google.jo/url?sa=t&url=https://www.riweblog.com/ http://maps.google.com.lb/url?sa=t&url=https://www.riweblog.com/ https://images.google.com.mt/url?sa=t&url=https://www.riweblog.com/ https://images.google.com.na/url?sa=t&url=https://www.riweblog.com/ https://maps.google.com.np/url?sa=t&url=https://www.riweblog.com/ http://images.google.com.pa/url?sa=t&url=https://www.riweblog.com/ http://maps.google.com.pr/url?sa=t&url=https://www.riweblog.com/ http://www.google.com.py/url?sa=t&url=https://www.riweblog.com/ https://maps.google.com.qa/url?sa=t&url=https://www.riweblog.com/ https://www.google.com.uy/url?sa=t&url=https://www.riweblog.com/ https://images.google.co.ve/url?sa=t&url=https://www.riweblog.com/ http://maps.google.com.bh/url?sa=t&url=https://www.riweblog.com/ http://www.google.by/url?sa=t&url=https://www.riweblog.com/ https://www.google.cm/url?sa=t&url=https://www.riweblog.com/ https://cse.google.com/url?sa=t&url=https://www.riweblog.com/ http://ditu.google.com/url?sa=t&url=https://www.riweblog.com/ http://images.google.com.cu/url?sa=t&url=https://www.riweblog.com/ http://images.google.lk/url?sa=t&url=https://www.riweblog.com/ https://maps.google.co.ls/url?sa=t&url=https://www.riweblog.com/ https://images.google.lu/url?sa=t&url=https://www.riweblog.com/ https://images.google.lv/url?sa=t&url=https://www.riweblog.com/ https://images.google.ml/url?sa=t&url=https://www.riweblog.com/ https://www.google.mn/url?sa=t&url=https://www.riweblog.com/ https://www.google.ms/url?sa=t&url=https://www.riweblog.com/ https://images.google.com.nf/url?sa=t&url=https://www.riweblog.com/ http://www.google.com.ng/url?sa=t&url=https://www.riweblog.com/ http://images.google.tn/url?sa=t&url=https://www.riweblog.com/ http://images.google.ki/url?sa=t&url=https://www.riweblog.com/ http://clients1.google.com/url?sa=t&url=https://www.riweblog.com/ http://www.google.cd/url?sa=t&url=https://www.riweblog.com/ https://www.google.com/url?q=https://www.riweblog.com/ https://www.google.ac/url?q=https://www.riweblog.com/ https://www.google.ad/url?q=https://www.riweblog.com/ https://www.google.ae/url?q=https://www.riweblog.com/ https://www.google.com.af/url?q=https://www.riweblog.com/ https://www.google.com.ag/url?q=https://www.riweblog.com/ https://www.google.com.ai/url?q=https://www.riweblog.com/ https://www.google.al/url?q=https://www.riweblog.com/ https://www.google.am/url?q=https://www.riweblog.com/ https://www.google.co.ao/url?q=https://www.riweblog.com/ https://www.google.com.ar/url?q=https://www.riweblog.com/ https://www.google.as/url?q=https://www.riweblog.com/ https://www.google.at/url?q=https://www.riweblog.com/ https://www.google.com.au/url?q=https://www.riweblog.com/ https://www.google.az/url?q=https://www.riweblog.com/ https://www.google.ba/url?q=https://www.riweblog.com/ https://www.google.com.bd/url?q=https://www.riweblog.com/ https://www.google.be/url?q=https://www.riweblog.com/ https://www.google.bf/url?q=https://www.riweblog.com/ https://www.google.bg/url?q=https://www.riweblog.com/ https://www.google.com.bh/url?q=https://www.riweblog.com/ https://www.google.bi/url?q=https://www.riweblog.com/ https://www.google.bj/url?q=https://www.riweblog.com/ http://google.com.bn/url?q=https://www.riweblog.com/ https://www.google.com.bo/url?q=https://www.riweblog.com/ https://www.google.com.br/url?q=https://www.riweblog.com/ https://www.google.bs/url?q=https://www.riweblog.com/ https://www.google.bt/url?q=https://www.riweblog.com/ https://www.google.co.bw/url?q=https://www.riweblog.com/ https://www.google.by/url?q=https://www.riweblog.com/ https://www.google.com.bz/url?q=https://www.riweblog.com/ https://www.google.ca/url?q=https://www.riweblog.com/ https://www.google.com.kh/url?q=https://www.riweblog.com/ https://www.google.cd/url?q=https://www.riweblog.com/ https://www.google.cf/url?q=https://www.riweblog.com/ https://www.google.cat/url?q=https://www.riweblog.com/ https://www.google.cg/url?q=https://www.riweblog.com/ https://www.google.ch/url?q=https://www.riweblog.com/ https://www.google.ci/url?q=https://www.riweblog.com/ https://www.google.co.ck/url?q=https://www.riweblog.com/ https://www.google.cl/url?q=https://www.riweblog.com/ https://www.google.cm/url?q=https://www.riweblog.com/ http://www.google.cn/url?q=https://www.riweblog.com/ https://www.google.com.co/url?q=https://www.riweblog.com/ https://www.google.co.cr/url?q=https://www.riweblog.com/ https://www.google.com.cu/url?q=https://www.riweblog.com/ https://www.google.cv/url?q=https://www.riweblog.com/ https://www.google.com.cy/url?q=https://www.riweblog.com/ https://www.google.cz/url?q=https://www.riweblog.com/ https://www.google.de/url?q=https://www.riweblog.com/ https://www.google.dj/url?q=https://www.riweblog.com/ https://www.google.dk/url?q=https://www.riweblog.com/ https://www.google.dm/url?q=https://www.riweblog.com/ https://www.google.com.do/url?q=https://www.riweblog.com/ https://www.google.dz/url?q=https://www.riweblog.com/ https://www.google.com.ec/url?q=https://www.riweblog.com/ https://www.google.ee/url?q=https://www.riweblog.com/ https://www.google.com.eg/url?q=https://www.riweblog.com/ https://www.google.es/url?q=https://www.riweblog.com/ https://www.google.com.et/url?q=https://www.riweblog.com/ https://www.google.fi/url?q=https://www.riweblog.com/ https://www.google.com.fj/url?q=https://www.riweblog.com/ https://www.google.fm/url?q=https://www.riweblog.com/ https://www.google.fr/url?q=https://www.riweblog.com/ https://www.google.ga/url?q=https://www.riweblog.com/ https://www.google.ge/url?q=https://www.riweblog.com/ https://www.google.gg/url?q=https://www.riweblog.com/ https://www.google.com.gh/url?q=https://www.riweblog.com/ https://www.google.com.gi/url?q=https://www.riweblog.com/ https://www.google.gl/url?q=https://www.riweblog.com/ https://www.google.gm/url?q=https://www.riweblog.com/ https://www.google.gp/url?q=https://www.riweblog.com/ https://www.google.gr/url?q=https://www.riweblog.com/ https://www.google.com.gt/url?q=https://www.riweblog.com/ https://www.google.gy/url?q=https://www.riweblog.com/ https://www.google.com.hk/url?q=https://www.riweblog.com/ https://www.google.hn/url?q=https://www.riweblog.com/ https://www.google.hr/url?q=https://www.riweblog.com/ https://www.google.ht/url?q=https://www.riweblog.com/ https://www.google.hu/url?q=https://www.riweblog.com/ https://www.google.co.id/url?q=https://www.riweblog.com/ https://www.google.iq/url?q=https://www.riweblog.com/ https://www.google.ie/url?q=https://www.riweblog.com/ https://www.google.co.il/url?q=https://www.riweblog.com/ https://www.google.im/url?q=https://www.riweblog.com/ https://www.google.co.in/url?q=https://www.riweblog.com/ http://google.io/url?q=https://www.riweblog.com/ https://www.google.is/url?q=https://www.riweblog.com/ https://www.google.it/url?q=https://www.riweblog.com/ https://www.google.je/url?q=https://www.riweblog.com/ https://www.google.com.jm/url?q=https://www.riweblog.com/ https://www.google.jo/url?q=https://www.riweblog.com/ https://www.google.co.jp/url?q=https://www.riweblog.com/ https://www.google.co.ke/url?q=https://www.riweblog.com/ https://www.google.ki/url?q=https://www.riweblog.com/ https://www.google.kg/url?q=https://www.riweblog.com/ https://www.google.co.kr/url?q=https://www.riweblog.com/ https://www.google.com.kw/url?q=https://www.riweblog.com/ https://www.google.kz/url?q=https://www.riweblog.com/ https://www.google.la/url?q=https://www.riweblog.com/ https://www.google.com.lb/url?q=https://www.riweblog.com/ https://www.google.li/url?q=https://www.riweblog.com/ https://www.google.lk/url?q=https://www.riweblog.com/ https://www.google.co.ls/url?q=https://www.riweblog.com/ https://www.google.lt/url?q=https://www.riweblog.com/ https://www.google.lu/url?q=https://www.riweblog.com/ https://www.google.lv/url?q=https://www.riweblog.com/ https://www.google.com.ly/url?q=https://www.riweblog.com/ https://www.google.co.ma/url?q=https://www.riweblog.com/ https://www.google.md/url?q=https://www.riweblog.com/ https://www.google.me/url?q=https://www.riweblog.com/ https://www.google.mg/url?q=https://www.riweblog.com/ https://www.google.mk/url?q=https://www.riweblog.com/ https://www.google.ml/url?q=https://www.riweblog.com/ https://www.google.com.mm/url?q=https://www.riweblog.com/ https://www.google.mn/url?q=https://www.riweblog.com/ https://www.google.ms/url?q=https://www.riweblog.com/ https://www.google.com.mt/url?q=https://www.riweblog.com/ https://www.google.mu/url?q=https://www.riweblog.com/ https://www.google.mv/url?q=https://www.riweblog.com/ https://www.google.mw/url?q=https://www.riweblog.com/ https://www.google.com.mx/url?q=https://www.riweblog.com/ https://www.google.com.my/url?q=https://www.riweblog.com/ https://www.google.co.mz/url?q=https://www.riweblog.com/ https://www.google.com.na/url?q=https://www.riweblog.com/ https://www.google.ne/url?q=https://www.riweblog.com/ https://www.google.com.nf/url?q=https://www.riweblog.com/ https://www.google.com.ng/url?q=https://www.riweblog.com/ https://www.google.com.ni/url?q=https://www.riweblog.com/ https://www.google.nl/url?q=https://www.riweblog.com/ https://www.google.no/url?q=https://www.riweblog.com/ https://www.google.com.np/url?q=https://www.riweblog.com/ https://www.google.nr/url?q=https://www.riweblog.com/ https://www.google.nu/url?q=https://www.riweblog.com/ https://www.google.co.nz/url?q=https://www.riweblog.com/ https://www.google.com.om/url?q=https://www.riweblog.com/ https://www.google.com.pk/url?q=https://www.riweblog.com/ https://www.google.com.pa/url?q=https://www.riweblog.com/ https://www.google.com.pe/url?q=https://www.riweblog.com/ https://www.google.com.ph/url?q=https://www.riweblog.com/ https://www.google.pl/url?q=https://www.riweblog.com/ https://www.google.com.pg/url?q=https://www.riweblog.com/ https://www.google.pn/url?q=https://www.riweblog.com/ https://www.google.com.pr/url?q=https://www.riweblog.com/ https://www.google.ps/url?q=https://www.riweblog.com/ https://www.google.pt/url?q=https://www.riweblog.com/ https://www.google.com.py/url?q=https://www.riweblog.com/ https://www.google.com.qa/url?q=https://www.riweblog.com/ https://www.google.ro/url?q=https://www.riweblog.com/ https://www.google.rs/url?q=https://www.riweblog.com/ https://www.google.ru/url?q=https://www.riweblog.com/ https://www.google.rw/url?q=https://www.riweblog.com/ https://www.google.com.sa/url?q=https://www.riweblog.com/ https://www.google.com.sb/url?q=https://www.riweblog.com/ https://www.google.sc/url?q=https://www.riweblog.com/ https://www.google.se/url?q=https://www.riweblog.com/ https://www.google.com.sg/url?q=https://www.riweblog.com/ https://www.google.sh/url?q=https://www.riweblog.com/ https://www.google.si/url?q=https://www.riweblog.com/ https://www.google.sk/url?q=https://www.riweblog.com/ https://www.google.com.sl/url?q=https://www.riweblog.com/ https://www.google.sn/url?q=https://www.riweblog.com/ https://www.google.sm/url?q=https://www.riweblog.com/ https://www.google.so/url?q=https://www.riweblog.com/ https://www.google.st/url?q=https://www.riweblog.com/ https://www.google.sr/url?q=https://www.riweblog.com/ https://www.google.com.sv/url?q=https://www.riweblog.com/ https://www.google.td/url?q=https://www.riweblog.com/ https://www.google.tg/url?q=https://www.riweblog.com/ https://www.google.co.th/url?q=https://www.riweblog.com/ https://www.google.com.tj/url?q=https://www.riweblog.com/ https://www.google.tk/url?q=https://www.riweblog.com/ https://www.google.tl/url?q=https://www.riweblog.com/ https://www.google.tm/url?q=https://www.riweblog.com/ https://www.google.to/url?q=https://www.riweblog.com/ https://www.google.tn/url?q=https://www.riweblog.com/ https://www.google.com.tr/url?q=https://www.riweblog.com/ https://www.google.tt/url?q=https://www.riweblog.com/ https://www.google.com.tw/url?q=https://www.riweblog.com/ https://www.google.co.tz/url?q=https://www.riweblog.com/ https://www.google.com.ua/url?q=https://www.riweblog.com/ https://www.google.co.ug/url?q=https://www.riweblog.com/ https://www.google.co.uk/url?q=https://www.riweblog.com/ https://www.google.com.uy/url?q=https://www.riweblog.com/ https://www.google.co.uz/url?q=https://www.riweblog.com/ https://www.google.com.vc/url?q=https://www.riweblog.com/ https://www.google.co.ve/url?q=https://www.riweblog.com/ https://www.google.vg/url?q=https://www.riweblog.com/ https://www.google.co.vi/url?q=https://www.riweblog.com/ https://www.google.com.vn/url?q=https://www.riweblog.com/ https://www.google.ws/url?q=https://www.riweblog.com/ https://www.google.co.za/url?q=https://www.riweblog.com/ https://www.google.co.zw/url?q=https://www.riweblog.com/