Ahmet SAY Kimdir? Biyografisi - RiweBLog.Com
Ünlü İnsanlar

Ahmet SAY Kimdir? Biyografisi

Ahmet Say Kimdir? Biyografisi

Ahmet Say, 1935 senesinde İstanbul Kadıköy’de doğmuştur. Küçük yaşlarda piyano dersleri almaya başlamış ve eğitimini Erkek Lisesi’nde, İstanbul’da tamamlamıştır. 1946 yılında İstanbul Şehir Konservatuarı’na girmiştir. Fakat 1950 yılında birçok çeşitli nedenlerden dolayı konservatuarı bırakmıştır. 1954 yılında yayıncılık okumak üzere Almanya’ya gitmiş ve 6 sene orada yaşamıştır.

Geçen zaman sonrasında ise memleketine dönerek 3 sene Bingöl’de öğretmen, halk eğitimcisi ve halkbilimci olarak çalışmıştır. Bu dönemde masallar ve türküler derlemiş, halk oyunları toplulukları oluşturmuş ve çocuk müzik grupları oluşturup yapmıştır.

Ahmet Say

Say, 1964 yılında Ankara’ya yerleşmiştir. 1967 senesinde derginin yazı işleri müdürü olmuştur. 1976 yılında ise Kocakurt roman eserini yazmıştır. 1977 yılında Cemal Süreya, Vecihi Timuroğlu, Ragıp Gelencik, Demir Özlü ve Cemal Süreya ile birlikte Türkiye üzerine aylık yazılar yayınlamıştır. 1980 yılından itibaren tamamen müzik yazmaya başlamıştır.

Yazışma Derneği’nin kurucu ve yönetici üyelerinden biri olan Ahmet Say, 2 sene süreyle bu derneğin başkanlığını yapmıştır. Edebiyat ustalarına armağan edilen Yazışma Derneği Altın Madalyasını kurumsallaştırmıştır. Ahmet Say, 10 Mayıs 2022 yılında vefat etmiştir. Oğlu olan Fazıl Say, babasının ölümü ardından “Babamı kaybettik. Benim üzüntüm ölçülemez ve anlatılamazdır. Ahmet Say, Türkiye’nin en değerli bilinmiş aydınlarındandır, tüm müzik ve edebiyat çevrelerine başsağlığı dileriz. 86 yıllık hayatında ne büyük bir miras bilgi serüveni bıraktı. Ve çok özel, güzel bir baba-oğul ilişkimiz vardı, çok güzeldi, sonuna kadar. Kaybın için üzgünüm.” kelimelerini kullanmıştır.

Related Articles

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Back to top button