Engin Arık Kimdir, Nereli? Hayatı, Biyografisi - RiweBLog.Com
Ünlü İnsanlar

Engin Arık Kimdir, Nereli? Hayatı, Biyografisi

Engin Arık Kimdir, Nereli? Hayatı, Biyografisi Prof. Dr. Engin Arık, fizikçi ve Türkiye’de dikkat çeken isimlerden biridir. Türk parçacık fizikçisi olarak bilinen Engin Arık, Boğaziçi Üniversitesi Fizik Bölümünün eski profesörlerinden biridir. Yaptığı çalışmaların yanı sıra yaptığı açıklamalar ve dikkat çekici görüşleri ile kısa sürede tanındı.

Engin Arık Kimdir, Nereli? Hayatı, Biyografisi

Özellikle Toryum madeninin ekonomik bir çözüm olduğu ve enerji sorununun giderilmesini sağlayacağı yönündeki görüşü, birçok insan tarafından ilgiyle takip edildi. Türkiye’de çeşitli çalışmalar yapan Engin Arık, yurtdışında da birçok çalışma yaptı.

Engin Arık Kimdir, Nereli? Hayatı, Biyografisi
Engin Arık Kimdir, Nereli? Hayatı, Biyografisi

Engin Arık Nereli?

Engin Arık’ın memleketi İstanbul’dur. 14 Ekim 1948 yılında İstanbul’da doğan Engin Arık, eğitimini İstanbul’da tamamladı. Beşiktaş Atatürk Anadolu Lisesini bitirdikten sonra İstanbul Üniversitesinden mezun oldu.

Engin Arık Hangi Kurumlarda Çalıştı?

Engin Arık’ın çalıştığı kurumlar şöyle sıralanabilir;

  • Boğaziçi Üniversitesi, Control Data Corporation Comprehensive Test Ban Treaty Organization
  • Londra Üniversitesi, Rutherford Laboratuvarları

Bu kurumların yanı sıra Pittsburgh Üniversitesinde yüksek enerji fiziği alanında master yapan Engin Arık, 1976 yılında “doktor” unvanı kazandı. Yurtdışında yaptığı çalışmaların ardından 1979 yılında Türkiye’ye döndü ve Boğaziçi Üniversitesinin Fizik bölümüne girdi. Deneysel yüksek enerji fiziği alanında çalışmalar yapmaya başladı. Bu çalışmaların ardından 1981 yılında doçent olmaya hak kazandı. CERN’deki çalışmalara katılarak CAST ve ATLAS deneylerinde yer alan Türk bilim insanlarına yardımcı oldu.

Engin Arık Öldü mü?

Engin Arık’ın ölüm tarihi 30 Kasım 2007’dir. 30 Kasım 2007’de Isparta’da hayatını kaybeden Engin Arık, 59 yaşındaydı.

Engin Arık Kimdir, Nereli? Hayatı, Biyografisi
Engin Arık Kimdir, Nereli? Hayatı, Biyografisi

Engin Arık Neden Öldü?

Engin Arık’ın ölüm nedeni uçak kazasıdır. Pilotaj hatası sonucu Atlasjet 4203 sefer sayılı uçuşunun kaza ile sonuçlanması, uçaktaki herkesin ölümüne neden oldu. Kazadan sonra uçak, cesetler ve bagajlar Isparta’nın Keçiborlu ilçesine bağlı olan Çukurören ve Kılıç köyleri yakınlarında bulundu. 30 Kasım 2007 tarihinde gerçekleşen kazanın suikast olduğuna dair iddialar da ortaya atıldı. Kazanın önceden planlanmış bir kaza olduğu düşünülse de bu iddia doğrulanamadı. 2007 yılından bu yana kazadan sonra açılan soruşturma devam ediyor.

Engin Arık Evli miydi?

Engin Arık evli ve 2 çocuk annesiydi. Yasemin adında bir kızı ve Yavuz adında bir oğlu olan Engin Arık, Metin Arık ile evliydi.

Related Articles

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Back to top button