Faruk Demir kimdir, Faruk Demir kaç yaşında? - RiweBLog.Com
Ünlü İnsanlar

Faruk Demir kimdir, Faruk Demir kaç yaşında?

Faruk Demir kimdir, biyografi bölümünde Faruk Demir biyografi sayfası ile karşınızdayız. Faruk Demir kaç yaşında?, Faruk Demir memleketi neresi, Faruk Demir facebook, Faruk Demir nereli, Faruk Demir instagram, Faruk Demir ile ilgili kısaca her şey bu sayfada.. Faruk Demir kimdir? başlığımızın detayları..

Faruk Demir Kimdir – Faruk Demir Biyografi

 Ardahan Milletvekili, Türk halk müziği sanatçısı Faruk Demir, 2019 Mart’da yapılacak olan yerel seçimlerde belediye başkan aday adayı olduğunu açıkladı.

İlk ve orta öğrenimini Ardahan Hanak’ta bitirdi. 1982 senesinde İ.T.Ü. Türk Müziği Devlet Konservatuvarı Şan bölümüne girdi ve mezun oldu. 1987 senesinde TRT’nin açmış olduğu yetişmiş ses sanatçısı sınavında başarılı olarak Türk Halk Müziği ses sanatçısı unvanıyla TRT’de çalışmaya başladı. Bu görevi 1999 seneına kadar aralıksız sürdürdü. Bu zaman dilimi içinde TRT televizyonlarında Kuşaktan Kuşağa, Yüreğimizin Dili Türkülerimiz, Türküye Herkese Merhabalar gibi çeşitli Türk Halk Müziği programlarında sunuculuk ve danışmanlık yaptı. Aynı senelerda, kendi bestelerinin de olduğu Güneşim Ol ve Ardahan’ın Yollarında isimli iki albüm çıkardı.

1999 senesinde DSP’den milletvekili adayı oldu ve 21.dönem Ardahan Milletvekili olarak parlamentoya girdi. Parlamentoda İnsan Hakları Komisyonu kullanıcı hesabı TBMM Dilekçe Komisyonu Başkanlığı ve Türkiye-Singapur Parlamentolar Arası Dostluk Grubu Başkanlıkları yaptı.  Sanatçı, halen Başkent Üniversitesi televizyonu Kanal B’nin müzik direktörlüğünü ve aynı kanalda Pazar günleri 21.00 – 23.00 arası yayına giren Yurdun Sesi programının yayın ve sunuculuğunu yapmaktadır.

MESAM (Türkiye Musiki Eserleri Sahipleri Meslek Birliği) Yönetim Kurulu Başkanı olan Faruk Demir, bunun yanı sıra Ardahan İli Kalkınma Vakfı Yönetim Kurulu Başkanlığı görevini sürdürmektedir. Söz yazarlığı ve beste çalışmalarının bunun yanında Anadolu’nun çeşitli yörelerinden derlediği geleneksel türküleri kültürümüze kazandırmaya sürdürmektedir. Sözleri Aşık Mahzuni Şerif’e ait olan M. Kemal Atatürk’e yazılan “sarı saçlım mavi gözlüm” adında türküyü tekrar hayat kazandırmıştır.  Sanatçı 2015 seneı CHP Ardahan Milletvekili aday adayı olmuştur.

biyografi

Related Articles

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Back to top button