Yıldıray Oğur Kimdir? Biyografisi Kaç Yaşında? - RiweBLog.Com
Ünlü İnsanlar

Yıldıray Oğur Kimdir? Biyografisi Kaç Yaşında?

Yıldıray Oğur Kimdir? Biyografi, bölümünde Yıldıray Oğur Kimdir? Biyografi sayfası ile karşınızdayız. Yıldıray Oğur Kimdir? Biyografi detayları ile daha da iyi tanıyalım.

Yıldıray Oğur, 1978 senesinde Rize’de ortanca çocuk olarak dünyaya geldi. Babası Rize eşrafından Sinan bey, annesi Melek hanımdır. Çocukluğu ve gençliği Rize’de geçmiştir.

İlk, ortaokul ve liseyi Rize’de okumuştur. Orta Doğu Teknik Üniversitesi Siyaset bilimi bölümünden 1999 senesinde mezun oldu. Bir arkadaşıyla ortak reklam ajansı kurdu. İstanbul Üniversitesi’nde doktora yapmaktadır.

Yıldıray Oğur Kimdir? Biyografisi Kaç Yaşında?

Yıldıray Oğur, 1999 senesinde kurulan Siyasal Ufuk Hareketi içinde yer aldı.

Radikal gazetesi ve Birikim dergisinde yazar olarak çalıştı. 2000 senesinden bugüne 19 Mayıs Atatürk’ü Anma, Gençlik ve Spor Bayramı’nın kutlanma tarzına yönelttiği eleştirilerle sivrildi. Artık “19 Mayıslar olmasın; bayramlar faşist metotlarla kutlanmasın” istiyorlar.

Yildiray Ogur Kimdir

Yıldıray Oğur, 2003 senesinde Cumhuriyet gazetesinin “Genç Subaylar Rahatsız” manşetine tepki olarak kurulan Genç Siviller hareketinin kurucuları içinde abisi Turgay ile birlikte yer aldı. Genç Siviller hareketi, Türkiye’de faaliyet gösteren antimilitarist, özgürlükçü ve demokrasi taraftarı bir sivil toplum hareketidir. Öncelikle internet ortamında etkinlik gösteren grup, internetin gelişmesiyle yaşanan yeni tip siyasi örgütlenmelerin Türkiye’deki ilk emsallarinden biridir.

Yıldıray Oğur, 15 kasım 2007 senesinde yayın yaşamına başlayan Taraf gazetesinde daha gazete çıkmaya başlamadan Politika editörü olarak çalışmaya başladı bir sene sonra yazı işleri müdürü, birinci sayfa editörlüğü ve şimdi Manifestom adlı köşesinde yazmaktadır.

Yıldıray Oğur, 2 Ekim 2009 tarihinde Zeynep Mertoğlu ile evlendi.

Yıldıray Oğur, 3 nisan 2013 tarihinde Ak Parti Hükümeti aracılığıyla açıklanan ve barış sürecini yönetecek olan 63 kişilik Akil insanlar listesine Karadeniz Bölgesi Temsilcisi olarak girmiştir.

İçeriğimiz Hakkındaki Düşüncelerinizi Yorum veya İletişim Kanalları Üzerinden bizlere bildirebilirsiniz.

Related Articles

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Back to top button