Kofi Annan kimdir, Kofi Annan kaç yaşında? - RiweBLog.Com
Ünlü Yabancılar

Kofi Annan kimdir, Kofi Annan kaç yaşında?

Kofi Annan kimdir, biyografi bölümünde Kofi Annan biyografi sayfası ile karşınızdayız. Kofi Annan kaç yaşında?, Kofi Annan memleketi neresi, Kofi Annan facebook, Kofi Annan nereli, Kofi Annan instagram, Kofi Annan ile ilgili kısaca her şey bu sayfada.. Kofi Annan kimdir? başlığımızın detayları..

Kofi Annan Kimdir – Kofi Annan Biyografi

Kofi Annan, bugün yaşamını yitirdi. ‘Kofi Atta Annan’ 8 Nisan 1938’de Gana’nın Kumasi şehrinde dünyaya gözlerini açtı. Üniversite eğitimini Gana, ABD, ve İsviçre’de yaptıktan sonra Birleşmiş Milletler’de çalışmaya başladı. Bütün iş yaşamı boyunca, Birleşmiş Milletler’in değişik branşlarında çalıştı ve 13 Aralık 1996’da Boutros Boutros-Ghali’den sonra BM’nin yedinci Genel Sekreteri olarak seçildi. 2001 senesinde Nobel Barış Ödülü’nü kazandı ve 10 senelık bir hizmetten sonra Annan  2007’de görevini Güney Koreli Ban Ki-moon’a devretti.

Kofi Annan’ın Kıbrıs’taki tarafların uzlaşmasına zemin oluşturması maksadıyla masaya getirdiği plan 11 Kasım 2002’de Türk ve Rum tarafına sundu. 2003 senesinde ABD’nin Irak’a yaptığı müdahale sırasında Kofi Annan’ın öncülüğündeki BM’nin devre dışı kalarak ABD’nin güdümünde hareket etmesi Kofi Annan’ın eleştirildiği önemli noktalardandır. 2006 senesinde, siyasi mercilere sunduğu “Annan Planı” ile Kıbrıs’ta bir barış sağlamaya çalıştı, bu plan Kıbrıs Türkleri tarafının referandumda kabul etmesine rağmen Kıbrıs Rumlarının referandumda hayır demesi üzerine yürürlüğe girmemiştir. BM eski genel sekreteri Kofi Annan,  2018 Agustos’ta yaşamını yitirdi

biyografi

Related Articles

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Back to top button