Prof. Dr. Alpay Azap Kimdir? Biyografisi ve Hayatı - RiweBLog.Com
Ünlü Doktorlar

Prof. Dr. Alpay Azap Kimdir? Biyografisi ve Hayatı

Prof. Dr. Alpay Azap Kimdir? Biyografisi ve Hayatı, biyografi bölümünde Prof. Dr. Alpay Azap Kimdir? Biyografisi ve Hayatı biyografisi ile sizlerleyiz. Prof. Dr. Alpay Azap Kimdir? Biyografisi ve Hayatı , kaç yaşında, nereli hemen siz değerli okurlarımıza geniş bir şekilde bahsedelim..

Prof. Dr. Alpay Azap Kimdir-Biyografisi ve Hayatı
Prof. Dr. Alpay Azap Kimdir-Biyografisi ve Hayatı

Sağlık Bakanlığı Koronavirüs bilim kurulu üyesi olan Prof. Dr. Alpay Azap kimdir? Biyografisi ve Hayatı. Alpay Azap 1969 senesinde dünyaya gelmiştir. 1995 senesinde Ankara Üniversitesi Tıp Fakültesi’nde öğrenim görüp tamamlayan Alpay Azap, Ankara Üniversitesi Tıp Fakültesi Enfeksiyon Hastalıkları dalında başlamış olduğu ihtisasını 2000 senesinde tamamlamıştır.

Alpay Azap, 2000 ve 2001 senelerı içinde Başkent Üniversitesi Tıp Fakültesi’nde uzman olarak çalışmaya başlamıştır. Bunun sonrasında 2002 senesinde da Ankara Üniversitesi Tıp Fakültesi’nde uzman olarak çalışmaya başlamıştır. 2006 senesinde Doçent ünvanını elde etmiştir.

Alpay Azap Kariyeri

Alpay Azap, 2011 senesinde Profesör ünvanını elde etmiştir. Hala daha aynı üniversitede öğretim üyesi olarak görev yapmaktadır. Prof. Dr. Alpay Azap, İbni Sina Hastanesi’nde başhekim yardımcısı görevine getirilmiştir. Hala daha bu görevini sürdürmekte olan Prof. Dr. Alpay Azap, tıbbi malzeme, bilgi işlem birimi, kalite birimi ve insan kaynakları birimlerinde görev yapmıştır. Alpay Azap; hala daha kalite ve insan kaynakları birim sorumlusu olarak görev yapmaktadır.

Prof. Dr. Alpay Azap’ın KLİMİK, ESCMID ve Türk Hematoloji Derneği’nde kullanıcı hesabı bulunmaktadır. 2008 ve 2011 senelerı içinde KLİMİK derneğinde yeterlilik sınavı komisyon sekreterliği görevinde bulunmuştur. 2011 senesinden 2017 seneına kadar KLİMİK yönetim kurulu kullanıcı hesabı görevini yapmıştır. 2017 senesinde başlamış olduğu KLİMİK yönetim kurulu başkanlığı görevini 2021 seneına kadar da sürdürecektir.

Prof. Dr. Alpay Azap, bunun yanı sıra Klimik Dergisi editörler kurulunda da bulunmaktadır. Prof. Dr.Alpay Azap’ın ülkeler arası bilimsel dergilerde yayınlanmış olan tam 28 makalesi bulunmaktadır. Bilimsel toplantılarda ise 24 bildirisi bulunmaktadır. Bilimsel dergilerde yayınlanmış olan 30 adet makalesi bulunmaktadır. Ayrıca ulusal bilimsel toplantılarda 100 kadar poster ve sözel bildirisi bulunmaktadır.

Prof. Dr. Alpay Azap’ın özel ilgi alanları içinde ise bağışıklama, organ nakli alıcıları, kanser hastaları, gelişen enfeksiyonlar, antibiyotik direnci, yeni yaşanan hastalıklar ve grip enfeksiyonlarıdır. Dünya Sağlık Örgütü de 2019 senesinin Aralık ayında Çin’de başlayan Covid-19 virüsü hastalığının varlığını ortaya koymuştur. Sağlık Bakanlığı da doğru kararlar verebilmek adına bilim kurulu kurmaya karar vermiştir. Prof. Dr. Alpay Azap; bunun yanı sıra 2020 senesinin Mart ayında Sağlık Bakanlığı Koronavirüs bilim kurulu üyesidir.


Related Articles

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Back to top button