Prof. Dr. Tevfik Özlü Kimdir Biyografisi ve Hayatı - RiweBLog.Com
Ünlü Doktorlar

Prof. Dr. Tevfik Özlü Kimdir Biyografisi ve Hayatı

Prof. Dr. Tevfik Özlü Kimdir? Biyografisi ve Hayatı, biyografi bölümünde Prof. Dr. Tevfik Özlü Kimdir? Biyografisi ve Hayatı biyografisi ile sizlerleyiz. Prof. Dr. Tevfik Özlü Kimdir? Biyografisi ve Hayatı , kaç yaşında, nereli hemen siz değerli okurlarımıza geniş bir şekilde bahsedelim..

Prof. Dr. Tevfik Özlü Kimdir-Biyografisi ve Hayatı
Prof. Dr. Tevfik Özlü Kimdir-Biyografisi ve Hayatı

Ülkemizde çıkan koronavirüs sebebiyle Sağlık Bakanlığı aracılığıyla kurulmuş olan Koronavirüs Bilim Kurulu üyelerinden Tevfik Özlü kimdir? İşte Prof. Dr. Tevfik Özlü Kimdir? Biyografisi ve Hayatı. Sık sık ekran başında gördüğümüz ve Corona virüs ile alakalı açıklamalar yapan Tevfik Özlü ile ilgili araştırma konusu olanları ve biyografisini siz değerli okurlarımız için yazdık.

Koronavirüs Bilim Kurulu üyeleri çevredeki insanlar aracılığıyla da bi hayli araştırma konusu olmuştur. Bilim Kurulu aralarında yer almakta olan Tevfik Özlü‘nün kim olduğunu yazımızda geniş bir şekilde bir biçimde anlatıyoruz. İşte Bilim Kurulu üyesi olan Prof. Dr. Tevfik Özlü ile ilgili araştırılanler.

Prof. Dr. Tevfik Özlü Kimdir?

Tevfik Özlü 1963 senesinde Aydın‘da dünyaya gelmiştir. İlk ve orta öğrenimini Aydın’da tamamlayan Tevfik Özlü, lisans öğrenimi için Uludağ Üniversitesi Tıp Fakültesi’nde tamamlamıştır. Hemen sonrasında Ege Üniversitesi’nde Göğüs Hastalıkları Anabilim dalında uzmanlık ihtisasını tamamlamıştır. Uzmanlığının sonrasında Elazığ Devlet Hastanesi’nde zorunlu görevini tamamlayan Tevfik Özlü, Karadeniz Teknik Üniversitesi Tıp Fakültesi İç Hastalıkları anabilim dalında yardımcı doçent olmuştur. Ve öğretim kullanıcı hesabıne başlamıştır.

Tevfik Özlü, Göğüs Hastalıkları Anabilim Dalı ve bu bilim dalına bağlı olan yoğun bakım bilim dalını 2011 senesinde kurmuştur. Burası kurulduğundan bu yana Anabilim ve Bilim dalının başkanlık görevini yürütmektedir. Mezun olmasının sonrasında Eğitim Komisyon Üyeliği, Dönem Koordinatörlüğü, Ders Kurulu Başkanlığı, Dekan Yardımcılığı, Fakülte Kurulu ve Yönetim Kurulu Üyeliği gibi görevlerde bulunan Tevfik Özlü, Farabi Hastanesi yönetim kurul kullanıcı hesabı görevinde de bulunmuştur.

Tevfik Özlü, Ege Üniversitesi’nin araştırma merkezi olan Farabi Hastanesi’nin 2008 ve 2015 senelerı içinde başhekimlik görevini de yürütmüştür. Aynı zamanda Karadeniz Teknik Üniversitesi’nin kurulmuş olan Hasta Hakları Uygulama ve Araştırma Merkezini hem kurmuş hem de hala müdürlük görevini sürdürmektedir. Prof. Dr. Tevfik Özlü‘nün yayınlanmış olan Türkçe ve İngilizce bir çok bilimsel makalesi bulunmaktadır. Akademik ve popüler olarak bir çok kitap ta yazmıştır. Prof. Dr. Tevfik Özlü; bunun yanı sıra bir çok ülkeler arası derginin de editörlük ve danışmanlığını yapmıştır.

Prof. Dr. Tevfik Özlü, bütün bunların yanında yerel ve ulusal gazetelerde köşe yazarlığı da yapmıştır. Türkiye Solunum Araştırmaları Derneği (TÜSAD), ve Türk Torak Derneği gibi yerlerde bir çok faaliyette bulunmuştur. Prof. Dr. Tevfik Özlü, Akciğer Sağlığı ve Yoğun Bakım Derneği hekimlerinin uzmanlık yapmakta oldukları derneğin ilk dönemki genel başkanlık görevini 2012 ve 2016 senelerı içinde yürütmüş ve hala da yürütmektedir.

2020 senesinin Mart ayında Sağlık Bakanlığı aracılığıyla oluşturulmuş olan Koronavirüs Bilim Kurulu üyelerinden birisi olan Prof. Dr. Tevfik Özlü, bütün dünya üzerinde tesirini gösteren Corona virüsten korunabilmek adına kamuoyuna sağlıklı bilgiler vermeye ve ikazlar yapmaya çalışmaktadır.


Related Articles

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Back to top button