Recep Tayyip Erdoğan Kimdir? Biyografisi - RiweBLog.Com
Siyasetçiler

Recep Tayyip Erdoğan Kimdir? Biyografisi

Recep Tayyip Erdoğan Kimdir? Biyografisi

Recep Tayyip Erdoğan, 26 Şubat 1954 tarihinde İstanbul’da dünyaya gelmiştir. Aslen memleketi Rizedir. Babası Ahmet Erdoğan ve annesi Tenzile Erdoğan’dır. Recep Tayyip Erdoğan’ın 3 erkek ve 1 kız kardeşi toplam da 4 kardeşi vardır.

Recep Tayyip Erdoğan Eğitim Yılları

Recep Tayyip Erdoğan eğitim senelerinde başarılı bir öğrenci olmaktaydı. Kasımpaşa Piyale İlkokulu’ndan 1965 senesinde, İstanbul İmam Hatip Lisesi’nden 1973 senesinde mezun olmuştur. Ancak o zamanlar İmam Hatip Liseleri’nin üniversitede kendi alanları dışında başka bir bölüm okumasına imkânı olmadığından Erdoğan Eyüp Lisesi’nde fark dersleri vermiş ve bu okuldan da lise diploması alıp mezun olmuştur. Daha sonra İstanbul’da Marmara Üniversitesi İktisadi ve Ticari Bilimler Fakültesi’ni yerleşmiş, 1981 senesinde mezun olmuştur.

Recep Tayyip Erdoğan Gençliği ve Siyasete Olan Bakış Açısı

Erdoğan’ın sosyal yaşamı geniş ve siyasi yaşama ise merakı büyüktü. Bu yüzden siyasetle oldukça barışık bir gençlik geçirmiştir. Ayrıca Erdoğan’ın siyaset dışında spora da büyük bir ilgisi vardı. Onun takım çalışması seven yapısı onu futbol oynamaya teşvik etmiştir. 1969’dan 1982’ye kadar futbolda amatör oyunculuk yapmıştır. Erdoğan, toplumla her yönden yakın bir şekilde ilgilenmiştir. Ayrıca küçük de olsa siyasi topluluklara katılarak politikayla yakından ilgi duymaya başlamıştır. Erdoğan’ın gençlik yıllarında politikaya adım attığı topluluklar aşağıda listelenmiştir.

Lise ve üniversite zamanlarında Milli Türk Talebe Birliği Öğrenci Kolları üyesi
1976’da MSP Beyoğlu Gençlik Kolu başkanı
1976’da MSP İstanbul Gençlik Kolu başkanı
Erdoğan bu görevlerini 4 sene boyunca sürdürmüş ve 12 Eylül 1980 tarihinde ortaya çıkan darbe neticesinde siyasi karışıklıklar ortaya çıkmıştır. Daha sonra 1980 yılında çeşitli müşavir yöneticilik gibi görevlerde bulunmuştur.

recep tayyip erdoğan

Siyasi Hayatı

Erdoğan aktif olarak siyasete 1983 yılında kurulan Refah Partisi ile katılmıştır. Erdoğan’ın Refah Partisi’nde sırasıyla görev aldığı makamlar aşağıda listelenmiştir.

1984: Refah Partisi Beyoğlu İlçe Başkanı
1985: Refah Partisi İstanbul İl Başkanı
1985: Refah Partisi MKYK Üyeliği
Erdoğan, İstanbul İl Başkanlığı görevi sırasında aşağıda bulunduğu faaliyetlerden dolayı halkın ilgi odağı olmuş ve kolayca benimsenmiştir.

Siyasi yapılar için örnek model teşkil etmiştir.
Kadınların da siyasete girmeye hakları olduğunu savunmuş, gençleri de siyaset yolunda bilinçlendirmiştir. Bu konularda derin çalışmalarda bulunmuştur.
Siyasetin toplumun büyük bir kısmına yayılmasında öncülük etmiştir. Bu şekilde halkın takdirini toplamıştır.
Erdoğan yukarıda listelenen faaliyetler sayesinde 1989’da yerel seçimlerde Beyoğlu’nda önemli mevkilere getirilmiştir. Daha sonra siyasi anlamda parti çalışmalarına devam etmiş ve bu çalışmalarını tüm Türkiye’ye yaymıştır.
Erdoğan yaptığı tüm çalışmalar sonucu halkın daha çok beğenisini toplamış ve 27 Mart 1994 tarihinde yapılan yerel seçimde İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanlığını kazanmıştır. Bu unvan sonrası Erdoğan’ın Türkiye’ye olan yatırımları aşağıda listelenmiştir.
İnsan kaynakları ve mali konularda düzenlemeler yapmıştır.
Metropol şehri olan İstanbul’da çevre sorunlarını büyük oranda gidermiştir. Erdoğan’ın çevre sorunlarını önlemek için yaptığı faaliyetler aşağıda listelenmiştir.
Su sorunu için boru hatlarında düzenlemeler yapmış, çöp sorunu içinse geri dönüşüm tesisleri kurmuştur.
Hava kirliliği sorunu için doğalgaz proje çalışmaları yapmıştır, ulaşımda trafik aksaklığı durumunu önlemek için temiz hava kapsamında çeşitli köprü ve geçitler inşa ettirmiştir.
Yolsuzluk sorununu önlemek için İstanbul Büyükşehir Belediyesi’nin 2 milyar $ borcunu ödemiştir. Bunun dışında 4 milyar $ yatırım yapmıştır.

Recep Tayyip Erdoğan Hapis Yılları

Erdoğan 12 Aralık 1997 tarihinde Siirt’te verdiği bir konuşma esnasında MEB onaylı bir şiiri okumuş ve bu yüzden İstanbul Büyükşehir Belediyesi bu durumdan Erdoğan’ın görevini elinden almıştır. Daha sonra Recep T. Erdoğan 4 ay kadar cezaevinde kalmıştır. Erdoğan cezaevinden çıktıktan sonra halkın ilgisini hâlâ kaybetmemiş olup bu nedenle kamuoyundan sürekli destek almıştır. Bu destek sonucu arkadaşlarının da yardımıyla Adalet ve Kalkınma Partisi’ni kurmuş ve oy birliğiyle Ak Parti Kurucu Genel Başkanı unvanı almıştır.

Erdoğan, 2002 yılında gerçekleşen genel seçimlerde 363 milletvekili ile yani üçte iki oranında parlamento oyu ile iktidara geçmiş ve bunu tek başına yapmıştır. 3 Kasım 2002 seçimlerinde iktidara

geçememiş, milletvekili olamamıştır. Çünkü hakkında çıkarılan mahkeme kararı gereğince bu tür görevlere getirilmesi yasaktı. Fakat bu yasak kalkınca Erdoğan 9 Mart 2003 tarihinde milletvekili seçimlerine aday olmuştur. Siirt’in %85’inin Erdoğan’a oy vermesi neticesinde Erdoğan Siirt halkının %85’inin verdiği oy sayesinde 22. Dönem Siirt Milletvekili unvanı sahibi olarak parlamentoya adım atmıştır. 15 Mart 2003 tarihinde de Başbakanlık görevine getirilmiştir. Erdoğan Başbakan unvanındayken ışıl ışıl bir geleceğe sahip, asla yere düşmeyen bir Türkiye oluşturma düşüncesiyle aşağıda listelenen faaliyetlerde bulunmuştur.

 • Demokratik adımlar atmıştır.
 • Şeffaflaşma yoluna girmiştir.
 • Yolsuzlukla mücadele etmiştir.
 • Enflasyonu düzenleyici çalışmalar yapmıştır. Bu şekilde Türk Lirası’nın kıymetli olmasını sağlamıştır.
 • Kişi başına düşen milli geliri artırma yolunda çalışmalar yapmıştır.
 • Devlet borçlanma faizleri oranını düşürücü çalışmalar yapmıştır.
 • Halkın ihtiyacı olan pek çok yapı (okul, hastane, baraj, köprü vb.) çalışmaları yapmıştır.
 • Erdoğan’ın yaptığı bu reformlar Batı dünyasında hem methedilmiş hem de kıskanılmıştır.
 • Bazı Batılı tarihçiler tarafından Erdoğan’ın yukarıdaki faaliyetlerinin süreci “Sessiz Devrim” adını almıştır.
 • Uzun süredir var olan Kıbrıs sorunu Türkiye lehine çözüme kavuşmuştur.
 • Dünya’nın birçok ülkesiyle olumlu iş ilişkileri kurmuştur.

AB ile geliştirdiği iyi ilişkiler sayesinde git gide Türkiye’nin güçlenmesi sayesinde ülke başta siyasi, ticari ve ekonomik olmak üzere her yönden önemli bir konum haline gelmiştir.

Recep Tayyip Erdoğan’ın Siyasi Kariyerindeki Diğer Olaylar

12 Haziran 2007 tarihinde yapılan genel seçimlerde Erdoğan %46,6 oy almış ve Türkiye Cumhuriyeti 60. Hükümeti’ni kurmuş ve güvenoyu almıştır.

12 Haziran 2011 seçimlerinde Erdoğan %49,8 oy almış ve 61. Hükümeti de kurmuştur.

10 Ağustos 2014 genel seçimlerinde halkın büyük çoğunluğundan oy alarak Cumhurbaşkanı unvanı almaya hak kazanmıştır. Sadece halktan aldığı oylarla Cumhurbaşkanı olan Erdoğan, “doğrudan halk oyu ile Cumhurbaşkanı olan ve ilk turda seçilen ilk Cumhurbaşkanı” olarak tarihe adını yazdırmıştır.

16 Nisan 2017 halk seçimlerinde Erdoğan, Anayasa değişikliğinde Cumhurbaşkanı sisteminin partilere katılmasının önünü açmıştır. Daha sonra 21 Mayıs 2017 tarihinde meydana gelen 3. Olağanüstü Büyük Kongre’de yapılan seçimler sonucunda Ak Parti Genel Başkanı unvanı almıştır. Anayasa değişikliğinde getirilen Cumhurbaşkanlığı Hükümet sisteminin ilk Cumhurbaşkanı olarak tarihe geçmiştir.

24 Haziran 2018 tarihinde yapılan Cumhurbaşkanlığı seçimlerinde %52,59 oy ile 2. kez Cumhurbaşkanı makamına geçmiştir. Ayrıca Anayasa değişikliğinde getirilen Cumhurbaşkanlığı Hükümet sisteminin ilk Cumhurbaşkanı olarak tarihe geçmiştir.

Kazandığı Ödüller

 • 11 Ekim 2002: Kazakistan’dan Altın Kartal Nişanı
 • 26 Ekim 2009: Pakistan’dan Nişan-ı Pakistan
 • 3 Eylül 2014: Azerbaycan’dan Haydar Aliyev Nişanı
 • 5 Ekim 2015: Belçika’dan Leopold Nişanı
 • 25 Ocak 2017: Madagaskar’dan Madagaskar Devlet Yüksek Nişanı

Özel Hayatı

Erdoğan 1978 senesinde bulunduğu bir konferansta Emine Gülbaran ile tanışmış ve çift aynı yıl evlenmiştir. Çiftin 4 çocuğu bulunmaktadır.

Recep Tayyip Erdoğan şu an hâlâ Türkiye’de Cumhurbaşkanlığı görevini devam etmektedir.

Related Articles

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Back to top button