Ahmet Nazif Zorlu Kimdir Biyografisi ve Hayatı - RiweBLog.Com
Ünlü İş İnsanları

Ahmet Nazif Zorlu Kimdir Biyografisi ve Hayatı

Ahmet Nazif Zorlu Kimdir? Biyografisi ve Hayatı, biyografi bölümünde Ahmet Nazif Zorlu Kimdir? Biyografisi ve Hayatı biyografisi ile sizlerleyiz. Ahmet Nazif Zorlu Kimdir? Biyografisi ve Hayatı , kaç yaşında, nereli hemen siz değerli okurlarımıza geniş bir şekilde bahsedelim..

ahmet nazif zorlu kimdir biyografisi ve hayatc4b1 678x381 2
Ahmet Nazif Zorlu Kimdir-Biyografisi ve Hayatı

Türkiye’nin köklü ailelerinden ve en zenginler listesinden birisi olan Ahmet Nazif Zorlu kimdir? Ahmet Nazif Zorlu nerelidir? Ahmet Nazif Zorlu kaç yaşındadır? Ahmet Nazif Zorlu’nun ticari hayata girişi nasıl olmuştur? gibi geniş bir şekilde soruların yanıtlarını biyografimiz içinde bulacaksınız.


İş Adamı Ahmet Nazif Zorlu 1946 senesinde Denizli’nin Babadağ beldesinde dünyaya gelmiştir. Ailenin 3 çocuğunun ortancasıdır. Babası Mehmet Zorlu’dur. Zeki isminde bir abisi mevcuttur. Diğer aile bireyleri de evde bulunan dokuma tezgahında Denizli yöresine ait desenli çarşaflar örmekteydiler.  İş adamı olan Ahmet Nazif Zorlu ilk ticaretine de ailesinin örmüş olduğu bu çarşafları satmakla birlikte başlamıştır. Yoğun tempo ve mücadelesi ile de bugünkü Zorlu Holding’in Yönetim Kurulu Başkanı olmayı başarmıştır.

İş adamı bulunacağı o günlerden belli olan Ahmet Nazif Zorlu, ilkokul sonrasında eğitim yaşamına son verdi.  Bir yandan evdeki dokuma tezgahına öte yandan da babasının dükkanında çalışmaya başlamıştır. Hayatının değişmesi ise amcasının Karadeniz keşfinde yüklü siparişler alması ile değişmiştir. Ahmet Nazif Zorlu, 15 yaşına gelince amcası ile birlikte Bursa, Samsun ve Ankara turuna gitmiştir. En son durakları da Trabzon olmuştur.

Ahmet Nazif Zorlu 15 yaşında yani 1960 senesinde Trabzon’a yerleşti. Daha sonra da dükkan açtı. Ve ticaret yaşamına atılmıştır. Ailesinin evdeki dokuma tezgahında üretmiş oldukları çarşaf ve havluları satmaya başlamıştır. Ahmet Nazif Zorlu, 1965 senesinde askere gitmeye karar vermiştir. Askerden döndükten sonar da 3 sene daha Trabzon’da çalışmaya devam etmiştir.

Sene 1968 olduğunda Ahmet Nazif Zorlu hayallerinin peşinden giderek, İstanbul Sultanhamam’da dükkanını açtı. Ahmet Nazif Zorlu, 1975 senesinde abisi ile birlikte Korteks tekstil fabrikasını kurmuştur. 1980 seneına gelindiğinde Almanya’dan makine getirerek, tül imalatına başlamıştır. Bursa’da ev tekstili ürünlerinin ihracatına başlamıştır. Almanya ve Amerika başta olmak üzere Japonya, Güney Afrika ve Singapur gibi ülkelere ihracat yapmaya başlamıştır.


Zorlu Tekstil’in Kuruluşu ve Zirveye Tırmanış

Ahmet Nazif Zorlu, ilk tekstil mağazasından sonar Zorlu Tekstil olarak Türkiye, FransaAmerikaGüney Afrika ve İran’da fabrikalar kurmuştur. Çorlu’da açmış olduğu fabrikasıyla dünyanın “Tül perde devi” olmayı başarmıştır. 2004 senesinde Ahmet Nazif Zorlu ,Fransa‘da perde üreten Concord şifrketinı da bünyesine katmıştır, 1990 seneı itibariyle ufak tefek sıkıntılar yaşanmıştır. Ahmet Nazif Zorlu, 1994 senesinde elektronik alanına da girerek Vestel’i bünyesine katmıştır.

Ahmet Nazif Zorlu, Güney Afrika ve Amerika’da da yatırım yapmıştır. Ve Forbes Dergisi’nde yayına giren 2006 “Milyarderler Listesi”nde 1 milyar dolarlık servete ulaşarak 620. sırada yer aldı. Ahmet Nazif Zorlu, bunun yanı sıra ada sahibi olan iş adamları içinde bulunmaktadır. TMSF aracılığıyla 2005 senesinde satışa çıkarılmış olan ve Uzan ailesinin olan Zeytin Adası’nın 15 milyon 250 bin tl fiyatına satın almıştır.

1997 seneına gelindiğinde bankacılık lisansını da elinde bulunduran Zorlu Holding, Denizbank’ı satın almıştır. Zorlu, 2012 senesinde Denizbank’ı, Rusya’nın en köklü bankalarından birisi olan Şekerbank’a satmıştır. Nazif Zorlu’nun oğlu Emre’nin, 2009 senesinde İstanbul’da yapılan nikah merasiminde dönemin başbakanı olan Recep Tayyip Erdoğan tanıklık yapmıştır. Ahmet Nazif Zorlu, 2013 seneına gelindiğinde Zincirlikuyu’da Zorlu Center ismindeki AVM’yi inşa etmiştir.


Zorlu Holding Şirketleri

Zorlu Tekstil Grubu
Vestel Şirketler Grubu
Zorlu Gayrimenkul Grubu
Zorlu Enerji Grubu
Mehmet Zorlu Vakfı
Zorlu Air
Zorpet
Jules Verne
Zorlu Grand Hotel
Meta Nikel Kobalt Madencilik


Related Articles

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Back to top button