Selahattin Ünlü Kimdir, nereli? Biyografisi - RiweBLog.Com
Ünlü İş İnsanları

Selahattin Ünlü Kimdir, nereli? Biyografisi

Selahattin Ünlü Kimdir, Tanınmış siyasetçi Selahattin Ünlü Kimdir başlığı altında detaylı bir biyografi yazısı hazırladık. Selahattin Ünlü Kimdir kaç yaşında?, Selahattin Ünlü memleketi neresi, Selahattin Ünlü Kimdir nereli, Selahattin Ünlü ile alakalı detaylı biyografi yazısı..

Selahattin Ünlü Hakkında

selahattin unluSelahattin ÜNLÜ (D. 1909, İslahiye, Gaziantep – Ö. 1 Şubat 1985 Gaziantep),

Türk siyasetçidir, Delikanlı Aşireti’nin Reisidir, Güneydoğu Bölgesinin Kanaat önderlerindendir.

Ankara Adliye Meslek Okulu mezunudur.

Elazığ’da Sorgu Hakimliği yapmıştır.

Adnan Menderes ile Demokrat Parti’nin kuruluşunda görev almıştır. Türkiye Büyük Millet Meclisin’de (TBMM) IX., X. ve XI. (1950-1960) Dönem Gaziantep Milletvekilliği yapmıştır.

27 Mayıs 1960 darbesi ile önce Yassı Ada cezaevinde, sonrasında ise Kayseri cezaevinde kalmıştır.

1960 Darbesinde de arazilerine el konan Selahattin Ünlü Milletvekilleri içerisinde mallarından tedbirleri kaldırılan ilk milletvekilidir.

1961 senesinde yapılan parlamento seçimlerinde Selahattin ÜNLÜ cezaevinden gönderdiği “Süleyman Ünlü çeltik ekmiş suyunu bol verin kurutmayın şifresi slogan haline gelmiş ve yeğeni Süleyman Ünlü, Selahattin Ünlüden sonra Gaziantep Milletvekili olarak XII ve XIII Dönem Türkiye Büyük Millet Meclisin’de Gaziantep Milletvekilliği yapmıştır. Süleyman Ünlü 1984 / 1989 senelarında İslahiye Belediye Başkanlığı ‘da yapmıştır.

Gaziantep İslahiye’de geniş arazi sahibi olan Selahattin Ünlü, İslahiye Müteşebbis Heyeti Başkanlığı yapmıştır. Aynı zamanda Çiftçilik ve Krom madenciliği ile iştigal etmiştir.

Delikanlı Aşiret Reisinin kızı Hacı Ayşe Ünlü ile evli olan Hacı Selahattin Ünlü 5 çocuk sahibidir.

Oğlu İş İnsanı Ahmet Şahap Ünlü ise Delikanlı Aşireti’nin Reisi olarak babasının izinden gitmiştir. Bilahare Aile şirketlerinin yanı sıra Cumhurbaşkanı Turgut ÖZAL ile Dış Ekonomik İlişkiler Kurulu’nun kuruluşunda aynı masada yer almıştır. DEİK bünyesinde yedi tane farklı iş konseyine Başkanlık yaparak yurtdışında ülkemizin birçok ikili ekonomik ilişkilerle ilgili müzakere ve anlaşmalarına katılan resmi heyetlerde görev almış ve ülkemiz adına anlaşmalara imza atmıştır. Uluslararası Nakliyeciler Derneği, Deniz Ticaret Odası, Karadeniz Ekonomik İş birliği yönetim kurulu üyelikleri ve İslahiye Spor Kulübü Başkanlığı görevlerini uzun senelar deruhte etmiştir.

Selahattin Ünlünün ailesi halen geniş arazi sahibi olup, Güneydoğu bölgesinin ileri gelen ailelerindendir.

Related Articles

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Back to top button