Mustafa Koç Kimdir Biyografi ve Hayatı - RiweBLog.Com
Ünlü İş İnsanları

Mustafa Koç Kimdir Biyografi ve Hayatı

Mustafa Koç Kimdir? Biyografi ve Hayatı, biyografi bölümünde Mustafa Koç Kimdir? Biyografi ve Hayatı biyografisi ile sizlerleyiz. Mustafa Koç Kimdir? Biyografi ve Hayatı , kaç yaşında, nereli hemen siz değerli okurlarımıza geniş bir şekilde bahsedelim..

mustafa koc3a7 kimdir biyografi ve hayatc4b1 678x381 2
Mustafa Koç Kimdir-Biyografi ve Hayatı

İş dünyasının en tanınan isimlerinden birisi olan Mustafa Koç, alanında ve kariyerinde bi hayli iyi başarılar elde etmiş Türk iş adamlarımızdan biridir. Bu yazımızda Mustafa Koç kimdir? gibi sorulara bazı yanıtlar bulmaya çalışacağız. Ülkemize iş dünyası adına önemli katkılar sağlayan bu kıymetli isim için bunun bunun yanında Mustafa Koç kaç yaşındadır? gibi sorularda çok fazla araştırma konusu olmuştur.


Kendisi 29 Ekim 1960 senesinde ülkemizin Ankara ilinde dünyaya gelmiştir. Bu başarılı iş adamı için bunun bunun yanında yine öğrenilmek istenen bilgilerden bir diğeride Mustafa Koç nerelidir? gibi sorulardır. Bu kıymetli iş adamının Ankaralı olduğu bilinmektedir. Mustafa Koç’un babası kendisi gibi bir iş insanı olan Vehbi Koç ve annesi ise Çiğdem Simavi’dir. Bu iş adamının bunun bunun yanında Ömer Mehmet Koç ve Ali Yıldırım Koç adında kendisinden ufak iki kardeşi bulunmaktadır. 1971 ve 1975 senelerı içinde orta öğrenimini Sankt Georg Avusturya Lisesi ve Ticaret Okulu’nda tamamlamıştır. Daha sonra ise 1980 senesinde lise öğrenimini almak için İsviçre’de bulunan yatılı okul Lyceum Alpinum Zuoz’da eğitim hayatına devam etmiştir. Mustafa Koç ilerleyen genç yaşlarında üniversite eğitimini almak için ise Amerika’ya gitmiştir. Burada Georg Washington Üniversitesi işletme bölümüne girerek 1984 senesinde lisans eğitimini başarıyla tamamlamıştır.

Bu eğitim sürecinin sonrasında ise kendisini yoğun bir çalışma dönemi beklemektedir. Çünkü Mustafa Koç yine aynı sene olan 1984 senesinde TOFAŞ şifrketinda müşavir olarak iş kariyerine ilk adımı atmıştır. Bu firmada oto satış hizmetlerinde 1986 seneına kadar görev yapmıştır. Daha sonra ise 1989 seneına kadar değişik bir firmada satış müdürü olarak çalışmıştır. Lakin bunun devamında 1992 senesine kadar ise Koç Holding’e bağlı bir firma olan Ram Dış Ticaret’te satış müdürlüğü gibi görevlerde bulunmuştur. Mustafa Koç başarıyla sürdürdüğü çalışma yaşamının bu zamanından sonra onun için asıl önemli yer olan Koç Holding’e geçiş yapmıştır. Kendisi Koç Holding bünyesinde bir çok önemli kademede yer almış ve başarılı çalışmalar gerçekleştirmiştir. Burada başkan yardımcılığının bunun yanında başkan yönetim kurulu kullanıcı hesabı ve yönetim kurulu başkan vekilliği gibi önemli görevleri üstlendi. Daha sonra ise 2003 senesinde kariyerinin en önemli düzeysi olan Koç Holding Yönetim Kurulu Başkanlığı’nı babası Rahmi Koç’tan devralmıştır.

TÜSİAD bünyesinde onursal başkan olarak seçilen Mustafa Koç’un bunun bunun yanında Dış ilişkiler Kurulu kullanıcı hesabı de bulunmaktadır. Kendisi için en önemli görevlerden bir başkası ise 2006 senesinde Finlandiya İstanbul Fahri Başkonsolosu olmasıdır. Yaşamında sporla da bi hayli yakında zamandan ilgilenen Mustafa Koç, ilgilendiği golf branşında İstanbul Golf Kulübü yöneticiliği gibi faaliyetlerde de bulunmuştur. Ayrıca kendisinin Fenerbahçe spor kulübüne olan yakınlığı da bilinmektedir. Kendisi Fenerbahçe’de kongre kullanıcı hesabı ve dernek kuruculuğu gibi görevler üstlenmiştir.


Özel Yaşamı ve Aldığı Ödülleri

Ülkemiz için kıymetli bir iş adamı olan Mustafa Koç 1992 senesinde Caroline Giraud ile yaşamını birleştirmiştir. Bu evliliğinden Esra ve Aylin adlarını taşıyan iki kız çocuğu dünyaya gelmiştir. Golf, dalgıçlık, havacılık ve binicilik gibi hobileri bulunan Mustafa Koç ülkemizdeki en zengin insanlar listesinde üst sıralarda yer almıştır. Forbes Türkiye’de 2017 senesinde hazırlanan istatistiklerde sahip olduğu 950 milyon dolar değerindeki servetiyle 32.sırada yer bulmuştur. Mustafa Koç yabancı ülkelerle aramızdaki ekonomik ve kültürel ilişkilerimize de önemli katkılar sağlamıştır. İtalya ile bu yönlerden olan kuvvetli bağımız bunlardan biridir. Kendisine bu husustaki çalışmalarından ötürü 2005 senesinde İtalya Cumhuriyet Liyakat Nişanı ödülü takdim edilmiştir. Ayrıca yine 2012 senesinde Uluslararası Leonardo Ödülü’ne de layık görülmüştür. Bunun dışında farklı vakıf ve kuruluşlardan aldığı çeşitli ödüller de bulunmaktadır.


Mustafa Koç’un Ölümü

Mustafa Koç ülkemizde en bi hayli beğeni alan ve saygı duyulan önemli iş adamlarımızdan biridir. Birçok kişi Mustafa Koç ne zaman ölmüştür? gibi soruları da merak etmektedir. Değerli iş adamımız ne yazık ki 21 Ocak 2016 tarihinde sabah sporunu yaparken geçirdiği ani bir kalp krizi sebebiyle hayata gözlerini yummuştur. Kendisi 24 Ocak 2016 tarihinde yapılan cenaze merasimiyle Zincirlikuyu mezarlığında toprağa verilmiştir.


Related Articles

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Back to top button