Ahmet Şahap Ünlü Kimdir? Nereli? Kaç yaşında - RiweBLog.Com
Ünlü İş İnsanları

Ahmet Şahap Ünlü Kimdir? Nereli? Kaç yaşında

Ahmet Şahap Ünlü Kimdir, biyografi sitemizde tanınmış Ahmet Şahap Ünlü ile alakalı biyografi yazısı hazırladık. Ahmet Şahap Ünlü Kimdir kaç yaşında?, Ahmet Şahap Ünlü Kimdir memleketi neresi, Ahmet Şahap Ünlü Kimdir evi nerede, Ahmet Şahap Ünlü nereli, İş adamı Ahmet Şahap Ünlü ile alakalı her detay yazımızda..

Ahmet Şahap Ünlü Hakkında

Ahmet Şahap Ünlü, 1944 senesinde Gaziantep’in İslahiye İlçesi Melikanlı Köyü’nde doğmuştur. Annesi Güllü Höyük Köyü’nden Belikanlı Aşiret reisi Şeh Mehmet Ağanın kızı Ayşe Köse, babası Melikanlı Köyü’nden Delikanlı Aşiret Reisi DP ilk milletvekillerinden Selahattin Ünlü’dür. Adalet Partisi kurucularından ve AP’nin ilk milletvekillerinden Süleyman Ünlü’nün yeğeni olan Ahmet Şahap Ünlü 1950 senesinde babasının Demokrat Parti’den Gaziantep milletvekili seçilmesi nedeniyle ilk, orta ve lise öğrenimini Ankara’da “TED” koleji’nde tamamlamıştır. Yüksek öğrenimini ise Almanya’nın “Friedrich Wilhelm” Üniversitesi ve Ankara Üniversitesi’nde tamamlayarak Ziraat Yüksek Mühendisi olmuştur.

Çalışma Hayatı

Çalışma hayatına Güneydoğu Tarım Satış Kooperatifleri Birliği Dış Ülkeler Temsilciliği ile başlayan Ünlü, 1975-1982 seneları arasında Melikanlı Köyü’nde çiftçilik yapmış ve daha sonra Ankara’da uluslar arası lojistik hizmetleri veren Mirbey Şirketi’nde Genel Müdür olarak mesleki faaliyetini sürdürmüştür.

ahmet sahap unlu

1983-1994 seneları arasında ülkemizin önde gelen denizcilik ve dış ticaret şirketlerinden “Zihni Şirketler Gurubu”na ait şirketlerde Genel Müdürlük, daha sonra gurubun Yönetim Kurulu Başkan Yardımcılığı görevinde bulunan Ahmet Şahap Ünlü, 1994 senesinden bu yana gemi inşaa-bakım, onarım ve dış ticaretle uğraşan kendi şirketini yönetmektedir.

Ahmet Şahap ÜNLÜ, başta birçok Türk siyaset adamı olmak üzere, birçok yabancı devlet başkanı ve siyasetçisiyle yakın dostlukları bulunan ender kişilerden biridir.

Ahmet Şahap Ünlü yurt içinde ve dışında, yazılı ve görsel basında lojistik ve dış ticaret konularında raporlar yayımlamış, çeşitli televizyon kanallarının bu konulardaki açık oturum programlarında konuşmacı olarak bulunmuş, yurtdışında ülkemizin birçok ikili ekonomik ilişkilerle ilgili müzakere ve anlaşmalarına katılan resmi heyetlerde görev almış ve ülkemiz adına anlaşmalara imza atmıştır. Bugün Türkiye’nin Rusya ve Türk Cumhuriyet’leri ile yaptığı ticaretin işlemesinde en büyük etken olan “Sarp Sınır Kapısı”nın açılmasında Ahmet Şahap Ünlü’nün verdiği kişisel hizmetler unutulamaz.

80’li senelarda İran – Irak savaşıyla Ortadoğu’da başlayan yoğun ulaştırma ve nakliye hizmetlerinin İskenderun ve Mersin Limanları üzerinden yapılması için Ahmet Şahap Ünlü’nün verdiği hizmetler başta şoförler olmak üzere tüm nakliye sektörü çalışanları tarafından bilinmektedir.

Sovyetler Birliğinin dağılıp Rusya Federasyonu oluştuktan sonra 2000 – 2003 tarihleri arasında Rusya Federasyonu Yakıt Bakanlığı’na ve RAOJES Elektrik Üretim ve dağıtım şirketine danışmanlık yapan Ünlü, 2005 – 2010 seneları arasında dünyanın saseneı Hydro Elektrik üreticilerinden, Hydro Contracting şirketine de danışmanlık hizmeti vermiştir.

Ahmet Şahap Ünlü, akademik seviyede İngilizce ve Almanca olmak üzere, Rusça, İspanyolca, Arapça ve Kürtçe bilmektedir. Ünlü evli,2 çocuk babası ve 1 torun sahibidir. Torunun adı Ahmet Boran ÜNLÜ’dür.

Siyasi Yaşamı

1995 senesinde Yeni Demokrasi Hareketi Partisi’nden Gaziantep milletvekili adayı olan Ahmet Şahap Ünlü ülke genelindeki oya nispetle en yüksek ikinci oyu almıştır.
2007 senesinde yöre halkından gelen yoğun istek ve talep üzerine Demokrat Parti’den aday olan Ünlü almış olduğu oy oranına rağmen Demokrat Parti’nin ülke barajını aşamaması nedeni ile Meclise girememiştir.

AHMET SAHAP UNLU CUMHURBASKANI SULEYMAN DEMIREL VE TURK LETONYA YETKILILERI ILE

Sivil Toplum Kuruluşlarında Dernek Başkanlıkları ve Üyelikleri TOBB / Deik

Başkan Türkiye – Norveç 2015 – 2017
Başkan vekili Türkiye – Norveç 2014 – 2015
Başkan vekili Türkiye – Macaristan 2010 – 2012
Başkan vekili Başkan vekili Türkiye – Avusturya 2008 – 2012
Başkan vekili Türkiye – İspanya 2008 – 2012
Yür. Krl .Üye Türkiye – Yunanistan 2003 – 2005
Kurucu Başkan Türkiye – Tacikistan 2003 – 2006
Başkan Türkiye – Belarus 2000 – 2002
Kurucu Başkan Türkiye – Letonya 1998 – 2000
Komite Başkanı BSEC Lojistik 1996 – 1998
Başkan Türkiye – Gürcistan 1994 – 1996
Kurucu Başkan Türkiye – Kazakistan 1990 – 1994
Ulaştırma Sektörü (UND)
Yüksek İstişare Konseyi Üyesi Uluslar arası Nakliyeciler Derneği 2015 – 2017
Yüksek İstişare Konseyi Üyesi Uluslar arası Nakliyeciler Derneği 2013 – 2015
Dernek Üyelikleri
Anadolu KulübüKulübü İstanbul
Türk Eğitim Derneği Ankara
Gaziantep Kültür ve Dayanışma Derneği İstanbul
Ankara Kolejliler Mezunlar Derneği İstanbul
ahmet sahap unlu anlasma
Spor

Bir dönem Gaziantep / İslahiye Spor Başkanlığı’nda da bulunan Ünlü, üniversite senelarında Almanya’da Bonn Ligi’nde Lengsdorf Takımı’nda futbol oynamıştır. Lise senelarında görev aldığı “TED” Ankara Koleji Basket Takımı’nı Türkiye Birinci Ligi’nde temsil eden Ankara Kolejliler Derneği’nin faal üyesidir.

Related Articles

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Back to top button